Sağlık ocağı var ama doktor yok!

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Erzincan'ın Refahiye ilçesine bağlı Akarsu köyünde bulunan sağlık ocağında doktor, hemşire ve ebe bulunmazken, ocakta sadece müstahdem görev yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Refahiye'ye 19 kilometre uzaklıkta bulunan kış aylarında 11, yaz aylarında ise 95 haneye kadar çıkan köyde bulunan sağlık ocağına 5 yıldır doktor atanmazken, en son iki yıl önce atanan hemşirenin ardından ocak müstahdeme emanet edildi.

Jandarma karakolu da bulunan Akarsu köyünde, köy muhtarı Sedat Yaver, 2004 yılından itibaren Erzincan Sağlık Müdürlüğü'ne personel konusunda dilekçe verdiklerini fakat bir sonuç alamadıklarını söyledi. Köylerindeki ocaktan 17 köyün faydalandığının altını çizen Muhtar Yaver, "Köyümüz karayoluna çok yakın ve özellikle yaz aylarında hane sayımız çok fazla oluyor. Lojmanları olmasına rağmen köyümüze hiçbir personel gönderilmemektedir." diye konuştu.

Sağlık ocağında 17 yıldır müstahdem olarak görev yapan Hacı Ahmet Çarkçı ise en son köye 5 yıl önce doktor geldiğini belirtti. Çarkçı, ocakta hemşirenin ise son olarak iki yıl önce görev yaptığını belirterek, "İki yıldır Sağlık Ocağında sadece ben bulunuyorum. Ben binaya bakıyorum temizliğini yapıyorum." dedi. Müstahdem Çarkçı, "Benim hastalarla ilgilenme yetkim yok, sağlık personeli olması gerekiyor." diye konuştu.

Erzincan Sağlık Müdürü Mesut Turan ise, personel yetersizliği nedeni ile köye ebe, hemşire doktor veremediklerini belirterek, "Köyün nüfusunun az olması da sağlık ocağında ekibin olmamasında başlıca etkenlerden biridir. Akarsu Sağlık Ocağı'na bağlı Aydoğan köyündeki sağlık evinde vekil ebemiz görev yapmaktadır. Bu yıl kadromuza dahil ettiğimiz 40 ebeden 22 tanesi çeşitli sağlık ocakları ve sağlık evlerine verilmiştir. Kalan 18 vekil ebemizin 2007 yılı başlarında yerleştirilmeleri yapılacaktır. Ocak ayında Akarsu Sağlık Ocağı'na bir ebe vereceğiz." açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious