Sağlık personeline müjdeli haber!

Sağlık personeline müjdeli haber!.9773
  • Giriş : 02.06.2008 / 09:55:00

Sağlık Bakanlığı'nın aldığı karar sağlık çalışanlarını üzmüştü. Ancak mahkemeden müjde geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık Bakanlığı çıkardığı bir yönetmelik ile sağlık çalışanlarından ceza alanların döner sermaye ve performans ödemelerinin durdurulmasına dönük karar almıştı. Ancak Sağlık çalışanları dava açtı. Mahkeme çalışanların lehine karar verdi. Sağlık çalışanları ceza dahi alsa döner ve performans ödemesi şeklindeki ek ödemelerini alabilecekler.

Bakanlık 12 Mayıs 2006 tarih ve 26166 tarihli bir yönetmelik ile hakkında disiplin cezası verilen sağlık personeline ek ödeme yapılmasını geçici süreler ile durduruyordu.

Uyarma cezası alanlara 1 ay , kınama cezası alanlara 2 ay, aylıktan kesme cezası alanlara 3 ay, kademe ilerlemeyi durdurma cezası alanlara 4 ay performans ve döner sermayeden ek ödeme yapılmasını durduruyordu.

Ancak Türkiye Sağlık ve sosyal hizmetler kolu kamu görevlileri sendikası bu yönetmelik hükümlerine ilişkin Danıştay’a dava açtı.

Danıştay, 2008/155 karar no ile sağlık çalışanları lehine karar verdi. Yönetmeliğin ilgili hükümlerini iptal eden Danıştay kararı Bakanlığa tebliğ edildi.

Bakanlık da iptale ilişkin uygulamayı bir genelge ile sağlık kuruluşlarına bildirdi. Böylece, iki yıldır uygulanan; ceza alan personelin ek ödemelerinin kesilmesine ilişkin uygulama son buldu. Artık sağlık çalışanları ceza almış olsalar bile ek ödemelerini alabilecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious