Sağlık tasarrufları eczaneleri vurdu

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Çorum Eczacı Odası Başkanı Şefkat Güler, sağlık harcamalarında yapılmak istenen tasarrufun eczaneler yıpratılarak ve alacaklar ödenmeyerek yapıldığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eczacı odası yönetici ve üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Oda Başkanı Şefkat Güler, eczacıların ekonomik anlamda bir hayli yıpratıldığını ve çeşitli banka kredileri ile ayakta kalabildiklerini kaydetti. Devletin eczanelere olan ilaç ödemelerini geciktirmesi nedeniyle meslek mensuplarının zor günler yaşadığını belirten Güler, "Bizler yaşadığımız sıkıntılar nedeniyle vatandaşlara ilaç veremeyecek duruma geldik. Son kez ilgilileri göreve çağırıyoruz. Geciken eczane alacaklarının en kısa zamanda ödenmemesi durumunda biz eczacılar kurumlarla olan sözleşmeleri hiçte taraf olmadığımız halde fesih etmek zorunda kalacağız" diye konuştu.

Son yıllarda ilaç fiyat kararnamesinde ve reçete yazım kuralarında yaşanan değişiklere bağlı olarak yapılan kesintilerden dolayı ciddi maddi zararlar yaşadıklarını anlatan Güler, bunlara ek olarak artan eczane işletim giderlerinin de kendilerini ekonomik açıdan zorda bıraktığını kaydetti.

"Banka kredileri ile ayakta durmaya çalışıyor ve kazancımızı faizlere vermek zorunda kalıyoruz" diyen Güler, şunları söyledi: "Devletin eczacıların alacaklarını ödemekte uyguladığı geciktirme ve geçiştirme politikasından dolayı eczanelerimiz artık kapanma noktasına gelmiştir. Öyle ki, bazı kurumlar Haziran 2006'dan kalan eczane alacaklarını halen ödememiştir. Türk Eczacıları Birliği ve devlet arasında yapılan sözleşmede 18 iş günü içerisinde ödenmesi gereken eczane alacakları yaklaşık 180 gündür ödenmemiştir. Her türlü fedakarlığımıza rağmen artık ekonomik açıdan dayanma gücümüz kalmamıştır. Sağlık harcamalarında yapılmak istenen tasarruf eczaneler yıpratılarak ve alacakları ödenmeyerek yapılmamalıdır"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious