Sağlıkçılardan gönderilen mektuplar!

Sağlıkçılardan gönderilen mektuplar!.11598
  • Giriş : 14.02.2009 / 02:20:00
  • Güncelleme : 13.02.2009 / 23:44:26

TTB, SES ve Dev Sağlık-İş üyelerinin taleplerini içeren Erdoğan'a hitaben yaklaşık 10 bin adet imzalı mektup.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türk Tabipleri Birliği'nin Maltepe'deki binası önünde toplanan grup, Başbakan Erdoğan'a yazılmış mektup metninin yer aldığı pankartı taşıyarak ve ''Sağlıkta ticaret ölüm demektir'', ''Sağlık hakkı satılamaz'', ''Susma sustukça sıra sana gelecek, hasta hastane kapısında ölecek'' sloganları atarak Başbakanlığa yürüdü.

Başbakanlığın kapısında TTB, SES ve Dev Sağlık-İş'in ortak basın açıklamasını okuyan SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun, geçen ay Başbakan Erdoğan'dan randevu istediklerini ancak bu taleplerine yanıt alamadıklarını söyledi. Sağlıkçıların taleplerini içeren Başbakan'a hitaben yazılmış mektubu iki hafta önce imzaya açtıklarını anlatan Yorgun, yaklaşık 10 bin imzalı mektubu Başbakanlığa teslim edeceklerini belirtti.

Politikacıların yaşanan sorunlarda sağlık çalışanlarını hedef gösterdiklerini ve bunun sonucunda taciz ve fiziki şiddetin neredeyse gündelik yaşantılarının bir parçası olduğunu ileri süren Yorgun, mektupta da yer alan taleplerini şöyle sıraladı:

''Sağlık hizmetlerini ticarileştiren ve güvencesiz çalışmayı içeren aile hekimliği ve kamu hastane birlikleri yasa tasarısının durdurulmasını, işten çıkarmaların engellenmesini, bütün çalışanların güvenceli bir çalışma rejiminde istihdamını, güvenli ve sağlıklı çalışma ortamlarının oluşturulması için işyeri sağlık birimlerinin kurulmasını ve temel ücretlerde emekliliğimize yansıyan iyileştirme yapılmasını talep ediyoruz.''

TTB 2. Başkanı Prof. Dr. Feride Aksu Tanık da hastaları sistemin zorlamasıyla ''yarın, on gün sonra, bir yıl sonra'' diyerek sakatlığa, ölüme terk etme sorumluluğunu yaşamak istemediklerini belirterek, ''Biz insanlara insan onuruna yakışacak nitelikte bir sağlık hizmeti sunmak istiyoruz'' dedi.

Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise yöneticilerin ülkeyi yaşanmaz hale getirdiklerini savunarak, ''Ekonomik kriz bahanesiyle çalışma ve yaşam koşullarımızı daha da ağırlaştırıyorlar'' diye konuştu.

Açıklamaların ardından, TTB, SES ve Dev Sağlık-İş temsilcileri klasörler içindeki mektupları Başbakanlığa teslim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*