Sağlıklı uyku için, doğru yatak

Sağlıklı uyku için, doğru yatak.6612
  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

İnsan ömrünün yaklaşık üçte biri uykuda geçiyor. Gün boyu yorulan ve yıpranan vücut, uyku sırasında kendini adeta şarj ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sema Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Turan Uslu, yatarken omurga ve disklere binen yük miktarının uyku kalitesini doğrudan etkilediğini söylüyor. İyi bir yatağın omurga ve diskleri zorlamaması gerektiğini hatırlatan Uslu, "Yumuşak yataklar, omurganın doğal eğriliklerini yeteri kadar desteklemez, uykuda dönme hareketini de zorlaştırır. Sert yataklar ise vücudun doğal çıkıntılarına basınç uygulayarak kişiyi rahatsız eder." diyor. Bu sebeple ne çok yumuşak ne de çok sert yatakları önermediklerini belirterek, "Omurga sağlığı için en uygun yatak, doğal eğriliklerin korunmasını sağlayan, tabanı esnemeyen doğal liflerden üretilmiş ve özelliğini uzun süre koruyabilen orta sertlikteki yataklardır." açıklamasını yapıyor. Uslu, ideal yatak ölçüsünün de kişinin boyundan en az 20 santim uzun, eninin ise 95 santimden az olmaması gerektiğini bildiriyor.

Turan Uslu, boyun ağrısı çeken hastalar için de yastık seçiminin önemli olduğunu kaydediyor. Uyku sırasında başın yana ya da geriye düşmesinin boyun ağrısına yol açtığını hatırlatarak, "Yastık, ne çok alçak ne de çok yüksek olmalı, boyun çukurunu tam olarak desteklemelidir." şeklinde konuşuyor. Uslu sağlıklı ve kaliteli bir uyku için yatak odasının düzenine de dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Öncelikle yatak odasının hijyenine önem verilmesini isteyen Uslu, "Yattığınız oda rahat ve ferah olmalı ve sadece uyku için kullanılmalıdır. Öte yandan havası da çok nemli veya kuru tutulmamalıdır." diye konuşuyor. Doğru yatış pozisyonu hakkında bilgi veren Doç. Dr. Turan Uslu, "Omurga için en ideali yan veya sırt üstü yatıştır. Yüzüstü yatmak ise bel çukurluğunu artırıp sinir kanallarını daraltır. Bu nedenle önerilmez." açıklamasını yapıyor. Kalça ve dizleri karına doğru bükerek uyumanın da beli rahatlattığını söylüyor. Sabah yataktan dikkatsizce kalkılmasının ani bel tutulmalarına yol açtığını dile getiren Uslu sözlerini şöyle sürdürüyor: "Yataktan aniden kalkmayın. Önce gerinerek birkaç egzersiz yapın, ardından da yatakta kısa bir süre oturup öyle kalkın. Bu kalkış tarzını düşük tansiyonlu hastalar için de öneriyoruz."

Sağlıklı ve kaliteli uyku için nelere dikkat edilmeli?

Yatış ve kalkış saatlerinizin düzenli olmasına dikkat edin

Gündüz uykusundan sakının.

Sabahları egzersiz yapın.

Uyumadan önce kendinizi rahatlatıcı aktivitelerde bulunun.

Yatmadan önce duş alın.

Yatma zamanına yakın yemek yemeyin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious