Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevreyle mümkün

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesinin, ancak sağlıklı bir çevreyle mümkün olacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Osman Pepe, teknoloji ve sanayinin hızla gelişmesinin, çevre sorunlarının da artmasına neden olduğunu ifade ederek, dünyadaki mevcut kirliliğin yüzde 50'sinin son 35 yılda meydana geldiğini gösterdiğini söyledi. Bakan Osman Pepe, plansız endüstrileşme, sağlıksız kentleşme, bölgesel savaşlar, tarımda kimyasal maddelerin bilinçsiz kullanımı ve gerekli önlemler alınmadan yoğun üretime geçen sanayi tesislerinin, kirliliği tehlikeli boyutlara çıkardığını belirtti.

Osman Pepe, 5-16 Haziran 1972 yılında Stockholm'de 13 ülkenin katılımıyla düzenlenen toplantıdan sonra, 5 Haziran'ın ''Dünya Çevre Günü'' olarak kutlanmaya başlandığını hatırlatarak, 5 Haziran'ın, Türkiye'de de dünya çevre korumacılığının yaygınlaştırılması, çevresel kalitenin iyileştirilmesi ve bilinçli bir katılımın sağlanması amacıyla evrensel bilinçlendirme günü olarak değerlendirildiğini vurguladı.

Sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesinin, ancak sağlıklı bir çevreyle mümkün olacağını belirten Bakan Osman Pepe, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Dünyamızda daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam, ancak çevre koruma konusunda tüm tedbirlerin alındığı, halkın azami derecede bilinçlendiği ve her bireyin çevreci olarak üzerine düşen görevi yaptığı oranda yakalanabilir.

Anayasamızın 56. maddesinde 'Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek, devletin ve vatandaşların ödevidir' denilmektedir. Toplumun tüm kesimlerini çevre konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek, olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri kazandırmak ve sorunların çözümünde bireylerin aktif katılımlarını sağlamak amacıyla, Çevre ve Orman Bakanlığı olarak doğa koruma ve çevre eğitimine büyük önem vermekteyiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious