Sağlıklı yaşam

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Her yaştan insanın sağlıklı kalmasının yolları.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de 65 yaş ve üzerindeki kişilerin yüzde 90'ında genellikle bir kronik hastalık bulunduğu belirtilerek, erken yaşlanma nedenleri arasında olumsuz yaşam tarzının benimsenmesi gösterildi. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Beslenme bozuklukları, kas ve eklem sorunları, egzersiz yetersizlikleri, kolesterol yüksekliği, koğun stres ve bunaltı, hipertansiyon, diyabet, damar sertliği, sigara, alkol ve madde bağımlılığı, organ yetmezlikleri (karaciğer, böbrek), uyku problemleri erken yaşlanmaya sebep olur. Yaşlı ölümleri de genellikle bu hastalıklara ve yan etkilerine bağlı gerçekleşmektedir. "

Türkiye'deki 65 yaş ve üzerinde gerçekleşen ölümlerde en önde gelen sebeplerin kalp hastalıkları, (yüzde 43.2) kanserle,r (yüzde 10.3) beyin ve damarlarının hastalıkları (yüzde 8.4) olduğu ifade edilerek, yaşlıların sağlıklı bir yaşam sürdürmelerinde egzersiz yapmanın,aktif olmanın, yeterli ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekildi.

Beslenme ve diğer konularda dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralandı: "Yemekler az tuzlu pişirilmeli, sofrada tuz kullanılmamalıdır. Şeker ve hamur işi tüketimi azaltılmalıdır. Muhallebi, sütlaç vb. yaşlılar için daha uygundur. Günlük sıvı tüketimi arttırılmalı (8-10 su bardağı)çay, kahve tüketilmemeli ıhlamur, taze meyve suları tercih edilmelidir. Günlük öğün sayısı arttırılmalı azar azar ve sık sık beslenmelidir.

Her yaş döneminde yeterli kalsiyum tüketilmelidir. Kalsiyum için en iyi kaynak süt ve süt ürünleridir. Sütün dışında özellikle yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve pekmez kalsiyumdan zengindir. D vitamini gereksinimi karşılanmalıdır. Güneş ışınlarından uygun şekilde ve düzenli olarak yararlanılmalıdır. Kış günlerinde öğle vakitleri, yaz aylarında ise kuşluk ve ikindi vakitlerinde güneşlenilmelidir. Hemen başlayın ve ömür boyu spor yapın (kemiklerin erimesi önlenir, tansiyon yükselmeleri önlenir, kalp ve damarlar korunur, selülit önlenir, ruhsal durumunuz "genç" kalır ). Sigara ve alkol kullanmayın."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious