Sağlıksız et ürünleri satan kasaplara ceza

  • Giriş : 13.01.2008 / 14:33:00
  • Güncelleme : 13.01.2008 / 15:23:19

Konya'da Tarım İl Müdürlüğü ile Karatay Zabıta ekipleri tarafından Kadınlar Pazarı civarında kasaplara yönelik yapılan denetimlerde, 76 kilogram kıyma ile 43 kilo sucuk imha edilirken, kasaplara para cezaları uygulandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım İl Müdürlüğü ve Karatay Belediyesi zabıta ekipleri, Kadınlar Pazarı'nda bulunan kasap ve şarküterilerin sattıkları ürünleri kontrol ederek hijyen kurallarına uygun olup olmadığını denetliyor. Sık sık denetim yapan zabıta ekipleri, son kontrollerinde Kadınlar Pazarı'ndaki 19 kasap denetleyerek, bunlardan bazılarının izinli olmadıkları halde hazır kıyma ve sucuk satışı yaptıkları belirledi.

Gerekli şartları taşımayan 8 kasaplar Bin 268 YTL ceza kesildiğini vurgulayan yetkililer, 76 kilogram kıyma ve 43 kilogram sucuğun izinsiz üretildiği için imha edildiğini açıkladı. Hazır kıyma satışının kesinlikle yasak olduğunu ifade eden yetkililer, ''Bırakın yasağı delmeyi, inanılmaz ölçüde sağlıksız ürün satıyorlar. Tavuk taşlığı, sakatat, fazla miktarda yağ ve çok az miktarda kırmızı et ile kıyma yapıyorlar. Zaten taşlık, kıymaya gereken görüntüyü sağlıyor. Tavuğun etini iyice sıyırıp kıymaya atıyorlar. Bu şekilde 1,5-2 YTL'ye mal edilen kıymayı 5-6 YTL'ye satıyorlar'' dedi.

Bu şekildeki hazır kıymadan yüzde 300'lere varan oranlarda kar edildiğini belirten yetkililer, ''Halk sağlığını fazla umursayan yok. İçindeki kırmızı eti bile nasıl buldukları düşündürücü. Biz bin ya da 2 bin YTL ceza yazsak bile korkmuyorlar. Kiloda 3-4 YTL kar eden bu kişilerin aylık kazancı çok yüksek oluyor'' diye konuştu.

Öte yandan, bölgede 5 YTL'ye hazır kıyma satan bir esnafın dükkan önünde poşetlerle köpekler için tavuk kemiği satması dikkat çekti. Normalde tavuk eti satmayan esnaf, kemiklerin poşetini 2,5 YTL'ye satıyor.

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Ramazan Çelebi, Kadınlar Pazarı ve çevresinde genellikle açıkta satılan gıdaların sağlık açısından riskli olduğunu vurguladı.

Özellikle ucuza satılan hazır kıymaların kesinlikle tüketilmemesini öneren Çelebi, ''Düşünün 5-6 YTL'ye siz kıyma satmak isterseniz nasıl maliyeti düşürürsünüz. İçine ucuz olan tavuk eti, sakatat, taşlık, yağı doldurursanız maliyet düşer. Bunu kıyma adı altında tüketmek hiç de sağlıklı değil. Ne yazık ki bu şekilde üretilen hazır kıymalar talep görüyor'' dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious