Sağlıkta dönüşüm kabul gördü

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ sağlık alanında İstanbul için zorunlu hizmet uygulaması getireceklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatandaşların özel sağlık kurluşlarından ücretsiz yararlanabilmesi için dikkatli olması gerektiğini anlatan Bakan Koç, "Sizden fark isteyen kuruluşlardan hizmet almayın. Fark almayan kurumlardan hizmet alın" uyarısında bulundu. Şişli Etfal Hastanesi'nin bulunduğu yer dolayısıyla bazı trafik sorunlarının da yaşandığını kaydeden Bakan Akdağ, bu hastanenin Seyrantepe'deki kampüs alanına taşınacağını ifade etti.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaklaşık 10 gündür İstanbul'da sağlık yetkilileri ile birlikte sürdürdüğü incelemeleri tamamlayarak basın toplantısı düzenledi. Sirkeci World Park Otel'de düzenlenen toplantıya katılan Bakan Akdağ, sürdürülen "Sağlıkta Dönüşüm Programı"nın sağlık personeli tarafından kabul gördüğünü anlattı. İstanbul'da sağlık ocağı sayısının 3 yılda 399'a ulaştığını, her hekime bir ofis imkanı sağlandığının altını çizen Bakan Akdağ, bütün ilerlemelere rağmen İstanbul için personel sıkıntısının devam ettiğini söyledi. Hastaların hastanelerden "Yer yok" mazeretiyle geri çevrilmesi olaylarının yaşanmaması için işleyen bir sistemin var olması gerektiğini belirten Bakan Akdağ, "Hastalar yer olmadığı zamanlarda bu hastanelere götürülmemeli, nakil yapılacak hastalarda ise mutlaka sistemin yer belirlemesi gerekir" dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Akdağ, sağlıkta mecburi hizmet uygulamasının İstanbul için uygulanacağını ve ilk etapta 300 ile 500 arasında pratisyen hekimin İstanbul'da görevlendirileceğini kaydetti. Bakan Akdağ, "İstanbul için ilk defa bu kadar detaylı bir araştırma yaptık. İstanbul için takip dosyası hazırlayacağız. Mecburi hizmetin uygulanması için karar aldık. Sayı belirlemek için çalışıyoruz. Benim söylediğim, yeni mezun pratisyen hekimler arasından seçilecek" dedi. Bakan Akdağ, mecburi hizmette 3 bin 329 atama yapıldığını, bunlardan da 2 bin 662'sinin ise göreve başladığını anlattı.

Sağlıkta Dönüşüm Projesi çerçevesinde vatandaşların özel hastanelerden yararlanması konusunda bazı sorunlar yaşandığını anlatan Bakan Akdağ, "Özel sağlık kurluşlarının farklı uygulamaları var. Hiç fark almayan özel sağlık kuruluşları var. Benim vatandaşlarıma buradan önerim, sizden fark isteyen kuruluşlardan hizmet almayın. Fark isteyen kuruştan değil, fark istemeyen kuruluştan hizmet alın" dedi.

Şişli Etfal Hastanesi'nde elektriklerin kesilmesi ile ilgil bir soruyu da yanıtlayan Bakan Akdağ, sorunun jeneratörlerden kaynaklanmadığını, enerji iletim sistemindeki bir aksaklıktan kaynaklandığını öne sürdü. Şişli Etfal Hastanes'nin bulunduğu yer itibariyle trafik sorunu yaşadığını belirten Akdağ, hastanenin Seyrantepe'deki kampüs alanına taşınacağını ifade etti. Türkiye'de hekim sayısının Ermenistan, Gürcistan gibi ülkelerin bile gerisinde olduğunun altını çizen Bakan Akdağ, "Ben bu konuda polemiğe girmem. Ülkemizin geleceği düşünülmelidir. Biz bu hekim açığıyla 10-20 sene sonra büyük sağlık problemleri ile karşı karşıya kalacağız. 20 sene sonra da bu konuşulursa bunun sorumlusu hekim alma girişimine karşı duranlar olacaktır" dedi. Bakan Akdağ ayrıca, "hastane imkanlarının sıkışık olduğu" yönünde eleştiri getiren üniversitelerin öğretim görevlilerine de eğitim için hangi hastaneyi isterlerse o hastaneyi tahsis etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Sürekli olarak sağlık sektöründe görev yapan insanların eleştirilmesi eğilimi oluştuğunu anlatan Bakan Akdağ, "İstanbul'da trafik porblemini yenemediğimiz sürece arzuladığımız noktaya gelemeyiz" dedi. Bakan Akdağ, kendisinin bile İstanbul trafiğinde eskort ile dolaşmasına rağmen vakit kaybettiğini dile getirerek sürücülerin ambulanslara yol verme konusunda daha hassas davranmalarını istedi.

Bakan Akdağ ayrıca Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden de yeteri kadar verim alamadıklarını ve arzulanan hizmet standartına ulaşamadığını gözlemlediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious