Sağlıkta sağlıklı iletişim

Sağlıkta sağlıklı iletişim.13269
  • Giriş : 27.11.2007 / 15:45:00

Kartal'da "Sağlıkta Sağlıklı İletişim" Sempozyumu düzenleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dr.Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda düzenlenecek sempozyuma çok sayıda konunun uzmanı isim davetli..

28 Kasım'da yapılacak sempozyum hasta doktor ilişkileri ele alınacak.. İşte sempozyumla ilgili sempozyum sekreteri Songül Mangan imzalı bildiri yayınladı:

Yapılan çalışmalar Tıp fakültelerinde ki eğitimin hekimlerin hasta ile olumlu ilişkiler kurması için yeterli olmadığını göstermiştir. Hekimler çok çeşitli sınıf ve kültürden insanlarla karşılaşmakta, iletişimle ilgili bir ders almamaktadırlar. Tamamen yetenekleri ölçüsünde, olabildiğince hasta ile sağlıklı iletişim kurmaya çalışmaktadırlar. Friedrich Nietzche 1878’de “İnsanca, Pek İnsanca” da hekimler için ne diyor:

”Bir hekimin zihinsel güçlerinin en yüksek noktasında olmasının sebebi, sadece en son ve yeni yöntemleri beceriyle uygulaması, ya da teşhis koyan hekimlerin ünlü yöntemleriyle, belirtilerden yola çıkarak sebeplere kolayca ulaşması değildir artık.

Buna ilaveten herkesle kolayca uyum sağlayabilecek ve gerekirse karşısındakinin yüreğini, kolayca söküp alabilecek türden bir hitap yeteneğine, melankoliyi yok edecek kadar cana yakınlığa, bir diplomatın arabulucuk yeteneğine, insan ruhunun sırlarını öğrenebilmek için bir polisin beceri ancak bu sırlara ihanet etmemek için de bir avukatın anlayış yeteneğine, özetle bütün profesyonel mesleklerin beceri ve haklarına gereksinimi vardır.”

Hastaların hekimlerden beklentileri nihai olarak hastalıklarına bir çare bulunması olduğu kadar, aynı zamanda ilgi ve bilgilendirilmedir. Hekimler ise asıl amaçlarını, hastalıklara tanı koyma ve tedavi etme olarak görmektedir. Bu iki kutup arasında bir uzlaşma sağlanamadığı zaman çatışma ortaya çıkacaktır. Bir hastalığın tedavi süreci hekimin tanı koyması ile ne başlayıp ne de bitmektedir. Hekim hastanın hastalığının niteliğinden ya da ciddiyetinden ne kadar emin olursa olsun çeşitli yollarla bunu hastasına anlatmak durumundadır. Hekimlerin hastalarla iyi ilişkilerin nasıl kurulacağına en az hastalıkları nasıl tedavi edeceklerini araştırmaları kadar zaman ayırmaları gerekmektedir.

Sempozyumumuz süresince modern tıbbın hastaya bakış açısı, hasta ve hastalık algısında ki değişimler ve hasta ile hekim arasındaki iletişimin önemi irdelenecektir. Bu amaçla sempozyum da interaktif bir ortam yaratmak için tebliğ sunumunu hekim ve hemşireler, hasta hakları, halkla ilişkiler birimlerinde çalışan personel, hasta ya da yakınlarından da tebliğ kabul edilecektir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious