Sağlıkta yasaya rağmen sömürü

Sağlıkta yasaya rağmen sömürü.16803
  • Giriş : 19.10.2008 / 09:45:00

Halkın acil durumda ücretsiz sağlık hizmeti almasını öngören yasa olmasına rağmen uygulanmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar, acil sağlık hizmeti alırken ödedikleri parayı daha sonra SGK'dan tahsil edebiliyor. Ancak, bazı hastaneler konuyla ilgili hastaları bilgilendirmeden para almaya devam ediyor.
PARASINI ALDILAR

Taksim'de bir otomobille çarpışan motosikletin sürücüsü U.Y. hafif şekilde yaralandı. Sosyal güvencesi olmayan U.Y., hemen Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Polikliniği'ne kaldırıldı. Hastaneye baygın halde getirilen U.Y., bir süre sedyede bekletildi. Sıra kendisine gelinceye kadar gözlerini açan U.Y.'nin yanına gelen hemşirelerden biri acil kayıt bölümüne gitmesini söyledi.

Sedyeden kalkan U.Y., kayıt bölümüne giderek poliklinik ücreti olan 15.5 YTL ile tedavi ve ilaç ücreti olarak da 8,88 YTL ödedi. Karşılığında "sayman mutemedi alındısı" belgesi alan yaralı, işlemlerini bitirdikten sonra doktorların yanına gitti. Ayakta tedavi edilen U.Y., bir süre sonra hastaneden ayrıldı. U.Y.'nin doktoru, yeni yasal düzenlemeye göre sosyal güvencesi olmayanlara acil vaka olduğuna dair belge düzenlemesi gerekirken bunu yapmadı. U.Y. de yeni düzenlemeden haberdar olmadığı için belgeyi istemedi.

DOKTORUN GÖREVİ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Saadettin Orhan, özellikle sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlardan para alınabileceğine dikkat çekerek, "Vatandaşların ödeme yapmasının ardından SGK'nın bu giderleri ödeyebilmesi için ilgili doktor tarafından, acil müdahalenin zorunlu olduğunu gösterir bir belgenin düzenlenmiş olması gerekiyor" dedi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*