Sağlıkta yeni dönem

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Devlet hastaneleri de özel hastaneler gibi olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çok yakın bir zamanda, devlet hastaneleri de özel hastaneler gibi olacak. Sağlık bakanlığı'nın hazırladığı yeni uygulama eğer yasalaşırsa, devlet hastanelerini yerel yönetimler idare edecek.

Kamu hastanelerinin kalitesini arttırmak için harekete geçen milletvekilleri devrim niteliğinde bir yasa için çalışmalara başladı.

YÖNETİM KURULLARI İDARE EDECEK

Hazırlanan tasarıya göre hastaneleri, il valisi, il sanayi ve ticaret odalarının seçtiği yönetim kurulları idare edecek. Hastane yöneticisini de kurul atayacak.

BÜTÇEDEN PAY ALMAYA SON

Hastaneler, özel işletme haline gelirken, bütçeden pay alamayacak. Personel dahil bütün ödemeler hastanenin özel bütçesinden yapılacak. Yönetim kurulları da tam yetkili olacak. Hastanelere atama yapacakları gibi, hastaneyi kapatma yetkisine de sahip olacak.

BAŞHEKİM GİDİNCE, YARDIMCILARI DA GİDECEK

Her ilin yönetim kurulları Hastane Birliği çatısında toplanacak. Ve bu birlikler, birlikler koordinatörlüğü bünyesenide, Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacak. Tasarı'daki en önemli ayrıntı ise, başhekimlik makamını ilgilendiriyor. Görev süresi dolan başhekim gidince, yardımcılarda gidicek.

BAŞARISIZ HASTANELER SINIFTA KALACAK

Ve tasarıdan önemli bir ayrıntı daha. Sağlık Bakanlığı, hastaneleri her yıl değerlendirmeye tabi tutucak. Değerlendirme sonuçlarına göre başarısız olan hastanenin yönetimi düşecek. Bakanlıkça görevlendirilen kişiler tarafından yürütülecek.

Uygulama için pilot il arayışına giren Sağlık Bakanlığı, yeni düzenlemeyi açıklamak için uygun zamanı kolluyor. Tepki alacağı endişesini taşıyan Bakanlık, seçim sonrasını bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious