'Sağlıkta yıkımı durduralım'

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'nın (SES) "Sağlıkta yıkımı durduralım" çağrısıyla başlattığı "Ankara yürüyüşü"nde Edirne'den yola çıkan grup, İstanbul'a ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Sağlıkta yıkımı durduralım" sloganıyla başlatılan Ankara yürüyüşünde Edirne'den yola çıkan yürüyüş kolu İstanbul'a ulaştı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesinde yürüyüş kolunun İstanbul'a ulaşması dolayısıyla bir eylem yapan SES şubeleri, burada hükümetin sağlık politikalarını eleştirdi. "Herşeyin başı sağlık. Sağlıkta yıkımı durduralım" pankartı açan ve üzerinde "Herkese eşit ücretsiz sağlık" yazılı yelek giyen sağlık çalışanlarına bazı sendikalar ve halkevleri de destek verdi.

Hastane bahçesinde bir basın açıklaması yapan SES Aksaray Şube Başkanı Songül Beydilli, sağlık çalışanlarının parası olmadığı için tedavi olamayan ve ilaç alamayan hastaların ve yakınlarının tepkisiyle karşılaştıklarını söyledi. "Dönüşüm" adı altındaki özelleştirmenin halkla birlikte sağlık çalışanlarını da mağdur ettiğini savunan Beydilli, "Sağlığın kar haline getirilmesinin sonucunda daha çok kar için az personelle daha çok iş istenmekte. Geçici personelle iş yapılarak aynı işi yapanların farklı statü ve ücretlerle çalıştırılarak, iş barışı bozulmuştur. Her geçen gün sağlık için cepten harcanan para artıyor" şeklinde konuştu.

Eylemde söz alan SES Genel Sekreteri Erkan Sümer'de 1 Ocak 2007 itibariyle yürürlüğe girmesi planlanan yasaların şimdiden iflas ettiğinin görüldüğünü öne sürdü. 1 Ocak'tan itibaren Genel Sağlık Sigortası pirimi ödense bile teminat paketi dışında yer alacak hizmetlerin bedelinin isteneceğini kaydeden Sümer, "Sağlıkta dönüşüm projesi halkı süründürmek ve öldürmekten başka bir şey değildir" dedi.

Sendika temsilcilerinin de söz aldığı ve yaklaşık 150 kişinin katıldığı eylemde grup daha sonra alkışlarla Aksaray'a doğru yürüyüşe geçti. Hastane bahçesinden çıkan grup "Sağlıkta ticaret ölüm demektir, Sağlıkta yıkımı durduracağız" sloganıyla olaysız bir şekilde yürüdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious