Sağlıktan tasarruf olmaz!

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

15. Bölge Isparta-Burdur Eczacılar Odası Başkanı Ziya Örmeci, hükümetin ilaç konusunda yaptığı tasarruf çalışmalarını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

15. Bölge Isparta-Burdur Eczacılar Odası Olağan Mali Toplantısı'nda konuşan oda başkanı Örmeci, ilaçta yapılan tasarruf tedbirleri ile eczacıların mağdur edildiğini ileri sürdü. Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SSK) serbest eczanelere açılması ile birlikte eczacılar üzerinde yapılan bazı değişikliklerin kavram kargaşalarını doğurduğunu belirten Örmeci, bu sorunun çözüme kavuşması gerektiğini vurguladı.

Yeni uygulamalara göre; eczacıların imalattan kullanıma kadar bir kutu ilaç maliyetinin yüzde 42 oranında artış gösterdiğini belirten Örmeci, ilaç fiyatlarının ise bu oranda artış göstermediğini kaydetti.

Eczacılar için bir takım değişikliklerin yapılması gerektiğine işaret eden Örmeci, "Sağlıktan ve ilaçtan tasarruf olmaz. Yanlış kullanımlar önlenerek kaynakların doğru kullanılması sağlanmalıdır." dedi.

Hekime yazdığı reçetede sorumluluk verilmesi gerektiğini belirten Örmeci, denetimlerin daha sağlıklı olması için reçetelerin bilgisayar ortamında kontrol edilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious