Sağnak yağmur nedeniyle birçok evi su bastı

  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

İstanbul'da bir anda bastıran sağnak yağmur nedeniyle birçok evi su bastı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beklenen yardımın bir türlü gelmemesi üzerine kovalarla evlerini tahliye etmeye çalışan vatandaşlar, gözyaşları içinde evlerindeki bütün eşyaların kullanılmaz hale geldiğini belirtti.
Günler öncesinden meteoroloji yetkililerinin geleceğini haber verdiği yağmur öğle saatlerinde sağnak halinde kendini gösterdi. Yaklaşık yarım saat süren yağış kanalizasyonların taşmasına yetti. Bahçelievler Zafer Mahallesi'nde kanalların taşması sonucu binaların alt katlarını su bastı.

Hem pencerelerden hem de tuvalet giderinden gelen yağmur suyu ile evi bir anda su dolan Rasim Öcal canlarını son anda kurtardığını söyledi. Yağmur sırasında evde yattığını söyleyen Öcal, "Gece çalıştığım için yağmur yağdığında evde yatıyordum. Eşim beni kaldırdığında evin yarıya kadar su dolduğunu gördüm. Çocuğumu alarak dışarı çıktım." diye konuştu. Evinin kanalizasyon su ile dolduğunu ve yetkililerin kendileri ile hiç ilgilenmediğini belirten Halime Öcal da "Yeni aldığımız mobilyaların taksitleri bitmeden kullanılmaz hale geldiler. Aradığımız itfaiye, İSKİ ve diğer yetkililer bizimle ilgilenmiyor. Geleceğiz diyorlar ancak saatler oldu gelen kimse yok." dedi. Gözyaşları içinde eve dolan pis suyu kovalarla tahliye etmeye çalışan Öcal ailesi, içeriden sadece televizyonlarını kurtarabildiklerini, geri kalan diğer eşyalarının kullanılmaz hale geldiğini belirterek, zararlarının yetkililer tarafından karşılanmasını istedi.

Kanalizasyun suyunun bastığı başka bir ev ise, ev sahipleri evde olmadığı için komşular tarafından fark edildi. Kanalizasyon suyunun evin giriş kapısının altından taştığını fark eden komşular ev sahiplerine haber verdi. Eve gelen İlyas İlice ve eşi Sultan İlice, sular altında kalan eşyalarını gözyaşları içinde dışarı çıkartamaya çalıştı. Sinirden konuşmakta güçlük çeken Sultan İlice, yeni aldığı eşyalarının kullanılmaz hale geldiğini zararlarının büyük olduğunu kaydetti.

Bu arada, Bahçelievler Belediyesi'nden olay yerine getirilen su tahliye motoru suyu çekmekte yetersiz kaldı. Çalıştırılan motorun suyu çekmemesi üzerine olay yerine başka bir araç çağırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious