Sahaya yine hayvan girdi!

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Galatasaray Teknik Direktörü Eric Gerets, öyle çok konuşan bir yapıya sahip değil. Ancak gazetecilerin sorularına samimi cevap vermesiyle tanınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz pazar günü Sarı-Kırmızıların Vestel Manisaspor'u 4-0 mağlup ettiği ve F.Bahçe ile aradaki puan farkını 4'e indirdiği karşılaşmanın ardından Belçikalı hocadan, Beşiktaş'ın şampiyonluk şansını değerlendirmesi istendi. Gerets'in lig 3.'sü Beşiktaş'ın zirve iddiasını anlatmak için verdiği örnek çok ilginçti: "Bizim ülkede bir söz vardır: 'İki köpek kemik için savaşırken, üçüncüsü alır gider.' Biz buna dikkat ediyoruz."

Gerets, bu tür bir açıklamayı, gönderileceği yönündeki haberlerin bugünkünden daha fazla konuşulduğu geçen sezon da yapmıştı. G.Saray'ın 2-1 üstünlüğüyle sona eren Erciyes maçının sonrasında, "Bir teknik adamın yaşamı, köpeğin yaşamından bile daha zor geçiyor. Ben köpek besliyorum, bunu biliyorum." diye konuşan Belçikalı hoca, ne demek istediğini ve neyi kastettiğini, "Teknik direktörün yaşamı çok zor. Kazandığınız zaman kral oluyorsunuz, yitirdiğiniz zaman her şey bitiyor." sözleriyle ifade etmişti.

Türkiye'de özellikle yabancı teknik direktörlerin benzer çıkışlarına daha önce de birçok kez tanıklık etmiştik. Aslında ülkemizde derdini anlatmak amacıyla en yaygın ve geçerli konuşma şekli, içinde hayvan olan örneklerden yola çıkmak oluyor. G.Saray ve Beşiktaş'ı çalıştıran Rumen teknik direktör Mircea Lucescu'nun ortaya bir Rumen atasözünü atması ilginç tartışmaları da beraberinde getirmişti. G.Saray'ın başında olduğu dönemde, Beşiktaş ile oynanacak derbi maçın ertelenmemesi kararına ülkesinden bir atasözü ile tepki gösteren Lucescu, 'Köpekler istedi diye atlar ölmez!' demişti. Tabii hem Beşiktaş hem de F.Bahçe cephesi Rumen hocaya cevap yetiştirmekte gecikmemişti. En ilginç cevap ise F.Bahçe Asbaşkanı Mahmut Uslu'dan gelmişti: "İt ürür, kervan yürür."

Hayvanlardan yola çıkılarak verilen örneklerin kapısını şüphesiz Galli teknik adam John Benjamin Toshack açmıştı. Bir kampta Beşiktaş müdafaa oyuncularını sayıp karşıda otlayan ineği göstermesi unutulacak gibi değildi! İnekleri işaret eden Toschak, "Ortada Rahim, solda Erkan, sağdaki..." gibi bir ifadeye başvurmuş, orada bulunanları gülmekten kırıp geçirmişti.

Futbolda içinde hayvanların kullanıldığı epey sloganımız mevcut. Mesela, bir G.Saray maçından sonra F.Bahçeli futbolcu Tuncay Şanlı'nın 'Bir baba hindi' tezahüratı, yeşil sahalardaki hayvanlı sloganlara verilecek örneklerden biriydi. Tribünlerin futbolcularla ilgili de ilginç benzetmeleri var: 'İt gibi koşuyor', 'Ayı gibi güçlü', 'Kedi gibi kaleci', 'Kurt teknik adam', 'Leylek bacaklı', 'Deve kadar boyu var', 'Panter gibi kaleci', 'Eşek arısı gibi boşuna çalışıyor', 'Sülük gibi yapışıyor', 'Milyarlık eşekler!'...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious