Şahin, Hakim ve Savcı Yasası'nı savundu

Şahin, Hakim ve Savcı Yasası'nı savundu.10447
  • Giriş : 02.12.2007 / 16:18:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Meclis'te kabul edilen Hakim ve Savcı Yasası'nı savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şahin ''Yargı siyasallaştırılıyor'' eleştirileri üzerine, ''Torpil, kayırmacılık, iltimas marjinal kalmış partilerin işidir bizim buna ihtiyacımız yok'' dedi.

Anadolu Ajansı'nı ziyaret eden Adalet Bakanı konuya ilişkin soruları yanıtladı.

Hakim ve savcı atamaları ile ilgili Danıştay ve Anayasa Mahkemesi'nin daha önceki kararları doğrultusunda bir düzenleme yapıldığını belirten Şahin, "Mülakat 1934 yılından beri uygulanıyor. Bizi eleştirenler iktidarken de bu böyleydi" dedi.
Şahin, yasa ile birlikte yargıya müdahalenin öne sürüldüğü gibi artırılmadığını aksine azaltıldığını ileri sürdü.

Düzenleme ile mülakat sınavının sonuca yüzde 30 oranında etki edeceğini hatırlatan Adalet Bakanı "Biz AKP olarak torpile ihtiyaç duymayan bir partiyiz. Sokakta yürüyen iki kişiden biri zaten bize oy verdi. Kimi kime tercih edeceksiniz" diye konuştu.

Düzenleme ne getiriyor?

Düzenleme ile, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) yapacağı yazılı sınavda 100 puan üzerinden en az 70 puan alma şartı aranacak. Yazılı sınavı kazananlar mülakat sınavına girecek.

Hukuk alanında doktora yapmış olanlar, ilan edilen boş kadrolara başvurabilecek. Bu kişiler sadece mülakata tabi tutulacak. Bu durumda olanlar için mülakat üzerine puanı esas alınarak ayrı bir nihai liste düzenlenecek.

Kanuna eklenen bir maddeye göre, 15 Ekim 2006 tarihinde yapılan idari yargı hakimi adaylığı yazılı sınavında mülakatta başarısız sayılanlar, bu kanun hükümlerine göre yeniden mülakata alınacak. Bunlar arasında başarılı olanlar adaylığa atanacak.

Avukatlık mesleğinde 5 yıl çalışıp 35 yaşını doldurmamış olanlar da ÖSYM'nin yapacağı sınav ve Adalet Bakanlığı'nın yapacağı mülakatla hakimlik ve savcılık mesleğine kabul edilecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious