Şahin, Kamu-Sen'e sert çıktı

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, hükümetin memura yüzde 4 teklifini hakaret olarak nitelendiren Kamu-Sen’e tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, hükümetin memura yüzde 4 teklifini hakaret olarak nitelendiren Kamu-Sen’e tepki gösterdi.

Bakan Şahin, “Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız’a, geçen yıl 2006 enflasyon hedefi olan yüzde 5’in altına imza attığını hatırlatırım. Yüzde 5 hakaret değildi de yüzde 4 mü hakaret?” dedi.

Sendikaların en düşük memur maaşı tekliflerine de dikkat çeken Şahin, “Bu rakamlarla bizden yüzde 60 zam yapmamızı istiyorlar. Bu da bütçenin yarısından fazlasını memura vermek demek. Türkiye’nin diğer ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağız” diye konuştu.

Şahin, görüşmeler sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye el yordamıyla hareket eden, plansız-programsız, hedefleri olmayan bir ülke olmadığını söyledi. Türkiye artık sadece bir sonraki yılın bütçe hedeflerini ortaya koymakla kalmadığını, orta vadeli planlama da yaptığını belirten Şahin, “Türkiye, yıllardır iki yakası bir araya gelmeyen ülke ekonomisini düzeltmek ve AB ülkelerindeki düzeyi yakalayabilmek için birtakım ileriye dönük hedefler için çalışmaktadır” dedi.

MUTABAKAT ZAPTINDA İMZALARI VAR

Resmi Gazete’de yayımlanan orta vadeli programa göre 2007 enflasyon hedefinin yüzde 4 olduğunu kaydeden Şahin, 2005’te yapılan toplu görüşmelerde, 2006 için yüzde 5’lik hedefin mutabakat zaptına girdiğini anımsattı. Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız’ın açıklamasına tepki gösteren Şahin, “’Hakaret sayıyorum’ diyen Bircan Bey’e hatırlatıyorum. Geçen yıl yüzde 5’in altına imza atarken bu, memurlara hakaret sayılmıyordu da 2007 için yüzde 4’ün altında imza atmak niye hakaret sayılsın? Biz memurlarımıza enflasyon altında artış önermiyoruz” diye konuştu.

“YÜZDE 60 ZAM İSTİYORLAR”

Yüzde 4’lik öneriyi DPT’nin bildirdiğini, kendisinin de toplu görüşme masasının başkanı olarak tekrarladığını belirten Şahin, “Kuşkusuz üzerinde çalışacağız” dedi. Sendikaların en düşük memur maaşı için 1.050, 1.023 ve 1.475 YTL talep ettiklerine işaret eden Şahin, “Bu rakamlar, ‘Hükümet yüzde 60 artış yapsın’ demektir. Yüzde 60 zam istiyorlar bizden. Kamuoyunun taktirlerine sunuyorum” diye konuştu.

BÜTÇEDEKİ PAY YÜZDE 29.5’E ÇIKIYOR

187 milyar YTL’lik 2007 bütçesi içerisinden kamu çalışanlarına maaş ve ücret olarak yüzde 29.5 pay ayrıldığını kaydeden Şahin, bu oranın 2006’da yüzde 26 olduğunu belirterek, “Yani bir yıl önce bütçenin yüzde 4’ü iken şimdi yüzde 3’e yaklaşıyor” dedi. Yüzde 60 zammın, bütçenin yarısından fazlasının memur maaşına verilmesi demek olduğunu vurgulayan Şahin, “Peki Türkiye’nin diğer ihtiyaçlarını nasıl karşılamış olursunuz? Köylerin yolunu, suyunu; eksik hastaneleri nasıl karşılayacaksınız” diye sordu.

MEMUR PAYI YÜZDE 10 ARTTI

Hükümetin kamu çalışanları için her yıl daha fazla pay ayırdığını ifade eden Şahin, “2002’de memurların bütçe içindeki payı yüzde 19.1 idi. 2007 için yüzde 29.5 olacak. Bu, bizim kamu çalışanlarına verdiğimiz önemi gösterir” dedi. 2007 bütçesinde ayrılan pay nasıl kullanılırsa, düşük maaş alanların maaşının yükseleceğinin konuşulabileceğini kaydeden Şahin, “Bunu toplu görüşmede konuşabiliriz ama herhalde yüzde 60’lık artış imkanı olmadığını bu talepte bulunan arkadaşlarımız da kabul edecektir” diye konuştu.

“SİYASİ RANTI BİZ DE İSTERİZ”

Türkiye’nin ne yaptığını bilen, gelirini ve harcamalarını saptayan ve buna göre hareket eden bir ülke olduğunu belirten Şahin, şunları söyledi:

“Popülist davranamayız. Gönlümüzden çalışanlara daha fazla pay ayırmak geçiyor. Biz siyasetçiyiz. Bunun siyasi rantı olur, bunu da biliyoruz, seçim yaklaşıyor. Ama siyasi rant elde edeceğiz diye ülke ekonomisini sarsacak adımlar atamayız. Sorumlu davranmak zorundayız.”

BAKANLAR KURULU’NDA GÖRÜŞÜLECEK

Çalışanları temsil edenler, işveren kanadına geçse onların da aynı teklifte bulunacağını savunan Şahin, “Kısır çekişmelerle Türkiye’nin hiçbir sorununu çözmek mümkün değildir” dedi. Hükümet olarak imkanlarını zorlayacaklarını ve Bakanlar Kurulu’nda konuşu tartışacaklarını açıklayan Şahin, şöyle konuştu:

“Hükümet olarak imkanlarımızı zorlayarak, acaba bunun üstüne ne kadar çıkabiliriz, onu önümüzdeki pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda gündem maddesi haline getireceğiz. Bütçe büyüklüğü bellidir, bir büyüklüğe karar verince diğer paylardan düşülür. Bu çalışmayı da kuşkusuz yapacağız ama ekonomik gerçekleri hiç kimsenin gözardı etmemesi gerekir. Benim yerimde başkası da olsa bunları hesap etmek zorundadır.” Şahin, bir soru üzerine bütçede memur maaşlarına ayrılan miktarın 50 milyar YTL olduğunu da söyledi.

KESK: TARTIŞMAYA BİLE GEREK YOK

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, hükümetin getirdiği yüzde 4’lük zam önerisinin kendileri için “tartışmayı bile gerektirmeyecek komik bir oran” olduğunu belirtti. Tombul, zam önerisini “dağ fare doğurdu” diye yorumladı. Toplu görüşmelerde gelinen son noktanın, kamu emekçilerinin beklentilerinin boşuna olduğunu gösterdiğini ve sorunun ücret sorunu olmadığını vurgulayan Tombul, “Buradan somut sonuç çıkmayacağını söylemiştik. Yüzde 4’ü değerlendiremeye gerek bile duymuyorum” diye konuştu. Toplu görüşmelerin bugünkü oturumunda taslak olarak ismi değiştirilerek konfederasyonlara verilen Devlet Memurları Kanunu Tasarı Taslağına ilişkin olarak, bunun toplu görüşmelerin gündemi olmadığını kaydeden Tombul, “Önce tasarıyı inceleyeceğiz ondan sonra tavrımızı belirleyeceğiz” dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ise toplu görüşme masasını terk etmek gibi bir tavırlarının olmadığını belirterek “Memur-Sen olarak geri dönmeyeceğiz, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz dedi. Amaçlarının ücret adaletsizliğinin sona erdirilmesi, sosyal adaletin sağlanması ve memurlarda alt kademe-üst kademe arasındaki ücret makasının kapatılması olduğunu kaydeden Aksu, TÜİK’in belirlediği asgari geçim endeksi taleplerini yineledi. Hükümetin yüzde 4’lük zam önerisini bir “taktik” olarak değerlendiren Aksu, bunu önceki toplu görüşme süreçlerinden de bildiklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious