Şahin, sendikaları eleştirdi

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, memur maaşlarına yapılan zammı beğenmeyen sendika liderlerini eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Mehmet Ali Şahin, 2007 için memurlara verdikleri zammı savundu. Şahin, "2007 ile ilgili enflasyonu yüzde 4 öngörmemize rağmen yüzde 12 yaptık. Daha fazla istenebilir, önemli olan

kamu çalışanının alım gücünü düşürmemektir" diye konuştu. "Hükümetle seçime kadar mücadele edeceğiz" diyen sendika başkanlarına tepki gösteren Şahin, sendikaların memur hakları için mücadelede güvenilirliğini kaybettiklerini savundu.

Memura ortalama yüzde 12.2 zam yapıldığını ifade eden Şahin, "Sendikalarımız politika yapıyorlar, siyasi parti gibi davranıyorlar. Siyasi parti genel başkanı gibi konuşuyorlar. Seçimlere kadar hükümetle mücadele edeceğiz ne demek. Siz siyaset yapamazsınız. 4 yıldır sendikaları, konfederasyonları artık ciddiye almamaya başladım. Memurları, biz onlardan daha çok düşünüyoruz. Kamu görevlilerini sendikalardan daha çok seviyoruz ve düşünüyoruz" diye konuştu.

Şahin, 2007 yılı ile ilgili hükümetin öngördüğü enflasyon hedefinin yüzde 4 olduğunu hatırlatan Şahin, ''Yüksek çıktığı takdirde aradaki farkı da veriyoruz. Nitekim bu yılın ilk 6 ayı ile ilgili 2.38'lik artışı vermeyi kararlaştırdık. 2007 ile ilgili enflasyonu yüzde 4 öngörmemize rağmen, memur maaşına yüzde 12.2'lik bir artış yaptık. Yani 3 misli artış yaptık'' diye konuştu.

Mehmet Ali Şahin, şöyle konuştu: ''Artış oranı, bütçe imkanlarıyla verilebilecek en yüksek artış oranıdır. Sendikalar arasında bir rekabet var. Bu rekabet, 'Sen daha çok istedin', 'Bendaha çok istedim'... Bunu da anlayışla karşılıyorum. Bazı sendika ve konfederasyonlar, maalesef politika yapıyor, bir siyasi parti gibi davranıyor. Memur olduklarını unutuyorlar. Bir konfederasyon başkanı, bir siyasi genel başkanı gibi 'Seçimlere kadar hükümetle mücadele edeceğiz' demiş. Bunu siyasi partiler söyleyebilir. Amacınız 'Memurlar için bir şeyler koparmak mı, acaba bu konuda Hükümeti nasıl sıkıştırabiliriz, nasıl yıpratabiliriz mi?'... Bazı sendika ve konfederasyon başkanlarını, 4 yıldır toplu görüşmeleri yürüten bir bakan olarak ciddiye almamaya karar verdim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious