Şahin: Bakanlar kurulu karar verir

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, kamu çalışanlarının aylıklarına yapılacak maaş zammını Bakanlar Kurulu'nda değerlendireceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şahin, memur sendikalarıyla yaptıkları toplu görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, 2007 yılında kamu çalışanları için yüzde 4'lük bir zammı öngürdüklerini söyledi. Şahin, 2007 yılı için hedeflenenen TÜFE oranının yüzde 4 olduğu yönünde toplu görüşmelere katılan Maliye, Hazine ve DPT yetkililerinin açıklamaları üzerine kendisinin zam oranının yüzde 4 olması gerektiğini ifade ettiğini belirtti.

Hükümet olarak ekonomide orta vadeli programlar yapabilecek durumda bulunduklarına işaret eden Bakan Şahin, ülke ekonomisinin üyelik müzakerelerinin yapıldığı AB standartlarına gelmesi için çalışma içerisinde olduklarını kaydetti. Şahin, geçen yıl memurlara verilen yüzde 5'lik zam oranına imza atanların yüzde 4'lük zam oranını memurlara hakaret olarak değerlendirmesini eleştirdi. Şahin, hükümetleri döneminde bütçeden memura ayrılan zam oranında ciddi bir artış olduğunu, 2002 yılında bütçeden ayrılan rakamın yüzde 19, 2007 yılında ise yüzde 29,5'a yükseldiğini vurguladı.

Şahin, 2007 yılının bütçesinin 169 milyar YTL olduğunu ve bunun 49 milyar YTL'sinin kamu çalışanlarına verileceğini belirtti. Memurların istediği zam oranının yüzde 60 olduğunu öne süren Şahin, bu rakamın bütçenin yarısına denk geldiğini kaydetti. Şahin, memurların istediği zam oranını vermeleri durumunda, diğer kesimlerin taleplerini karşılamalarının mümkün olmadığını kaydetti.

Popülist bir politika izlemediklerine işaret eden Şahin, memura daha fazla zam yapılmasının seçim yaklaştığı için kendilerinin de işine geleceğini vurguladı.

Şahin, bir soru üzerine, Perşembe günü yeni bir teklifle gelmeyeceklerini, konuyu Bakanlar Kurulu'na götüreceğini belirtti. Şahin, Bakanlar Kurulu'nda konunun ele alınmasından sonra yeni teklif getirebileceklerini vurguladı. Şahin, memurlar için ayrılan miktarı artırmalarının mümkün olmayacağını, bunun nasıl dağıtılacağı konusunda çalışma yapabileceklerini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious