Şahin Deniz Feneri dosyası bu gece geliyor

Şahin Deniz Feneri dosyası bu gece geliyor.6637
  • Giriş : 23.02.2009 / 14:33:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Deniz Feneri dava dosyasının bu gece Türkiye'ye getirileceğini belirterek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dosyayı Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na göndereceğiz, gerisi yargının işidir" dedi.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Deniz Feneri dava dosyasının bu gece Türkiye'ye getirileceğini belirterek, "Dosyayı Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na göndereceğiz, gerisi yargının işidir" dedi. Bu tür yargı süreçlerinin siyaset malzemesi yapılmasına tepki gösteren Şahin, "'Bu seçim Deniz Feneri seçimi olacaktır' denmesinden rahatsızım. Ucu kime dokunursa dokunsun, bir suç işlenmişse yargı organları gerekeni yapacak" diye konuştu.

Bakan Şahin, Beşiktaş'taki Four Seasons Otel'de Almanya Adalet Bakanı Brigitte Zypries ile görüştü. Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından çıkışta

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Şahin, Deniz Feneri ile ilgili sorular üzerine, "İki bakanlık arasındaki adli yardımlaşma ağır işliyor, bunu nasıl hızlandırabiliriz diye görüştük" dedi. Bakan Şahin, dava dosyasının bu gece Türkiye'ye getirilmiş olacağını belirterek, "Dosyayı bizden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı istedi.

Oraya göndereceğiz. Bu bir yargı sürecidir. Gerisi yargının işidir. Bunun seçim meydanlarına taşınmasından, 'bu seçim Deniz Feneri seçimi olacaktır' denmesinden rahatsızım.

Bu tür yargı süreçleri siyaset malzemesi yapılmamalı. Kırmızı bir takım dosyaların sallanarak o dosyaya konu davaların malzeme yapılması hoş değil" diye konuştu.

Dosyanın savcılar tarafından inceleneceğinin altını çizen Mehmet Ali Şahin, Almanya'da işlenen suçlarla ilgili Türkiye uzantılarını gösterir deliller varsa, bunun mutlaka cumhuriyet savcıları tarafından değerlendirileceğini söyledi.

Bakan Şahin, "Türkiye'de hukuki süreç mutlaka işleyecek. Biz hükümet olarak suç işlediği iddia edilen kimsenin yargıdan kaçırılması, cezasız kalması gibi bir düşünce içerisinde olamayız. Dosya incelenir, gerekeni yargı yapar.

Yasama kendi görevini yapsın, yürütme kendi görevini yapsın. İşleri birbirine karıştırmayalım. Ucu kime dokunursa dokunsun, bir suç işlenmişse yargı organları gerekeni yapacak. Böyle bir davanın seçim malzemesi olarak kullanılması, önümüzdeki seçimin bu davanın seçimi olarak gösterilmesini talihsizlik olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili tepkilerin hatırlatılması üzerine Bakan Şahin şunları söyledi:

"Savcıların yapması gereken işlerin hesabı niye Adalet Bakanı'na soruluyor. Ben savcılara bu konuda talimat verirsem beni eleştirin. 2005 yılına kadar Adalet Bakanlarının cumhuriyet savcılarına herhangi bir soruşturma konusunda talimat verme yetkileri vardı ama bu kalktı. Benim bir savcıya 'şunu yap' deme yetkim yok.

Cumhuriyet Savcıları gereken ne varsa yapacaktır. Onların yapması gereken bir işi yapmadıkları iddiasıyla beni suçlamalarını haksız buluyorum. Sayın Baykal dosyayı bilgi için bize gönderirlerse memnun oluruz."

Şahin, seçmenlere verdiği mesajla ilgili bir soru üzerine, "Bana hiçbir muhalefet belediye başkanından, 'şu projemizi destekler misiniz' diye bir talep gelmedi. Parti ismi vermeksizin, merkezi hükümetle bu diyaloğu sağlayacak belediye başkanlarını seçin. Ankaralı seçmenlere böyle mesaj verdim" dedi.

Son olarak sağlık durumu sorulan Bakan Şahin, "Üşütmüş olabilirim. Zaman zaman dayanılmaz ağrılarım vardı. Bu nedenle akşam Alman Başkonsolosluğu'nun yemeğine dahi katılamadım. Ağrı kesicilerle duruyorum. Tekrar hastaneye gideceğim" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*