Şahin: Herkes topu Cumhuriyet savcılarına atıyor

Şahin: Herkes topu Cumhuriyet savcılarına atıyor.6483
  • Giriş : 01.03.2008 / 03:14:00
  • Güncelleme : 01.03.2008 / 00:55:20

Adalet Bakanı Şahin, "herkes topu Cumhuriyet savcılarına atıyor" diyerek yakındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa Değişikliği ve buna bağlı çıkan tartışmalar konusunda herkesin topu Cumhuriyet Savcılarına attığını ifade ederek, ''Türkiye bir hukuk devletidir. Her şey hukuk sınırları içinde cereyan edecektir. Karşılıklı iddialar olacaktır ama bütün bu iddialar, hukuk çerçevesi içinde yerini bulacaktır'' dedi.

Şahin, Adli Tıp Kurumu Başkanlığını ziyaretinin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

''Üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakan Anayasa değişikliğinin ardından tartışmalar yaşanıyor. Öğrencileri başörtüsüyle üniversitelere almayan bazı rektörler hakkında soruşturma açılması, YÖK Başkanı hakkında inceleme başlatılması konuları gündeme geliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine Bakan Şahin, şunları söyledi:

''Anayasa değişikliği ve buna bağlı çıkan tartışmalar konusunda herkes topu Cumhuriyet Savcılarımıza atıyor. Onun için, ben, Adalet Bakanı olarak izin verin bu tartışmalarla ilgili bir değerlendirme yapmayayım. Şık olmaz. Farklı yorumlara yol açabilir. Türkiye bir hukuk devletidir. Her şey hukuk sınırları içinde cereyan edecektir. Karşılıklı iddialar olacaktır ama bütün bu iddialar, hukuk çerçevesi içinde yerini bulacaktır.''

Şahin, bir başka soru üzerine, TCK'nın 301. maddesini değiştiren bir teklife Adalet Bakanlığının hukuki yardımda bulunduğunu dile getirerek, bu değişiklik teklifinin kısa sürede TBMM Başkanlığına sunulacağını bildirdi.

Mehmet Ali Şahin, Anayasa değişikliği, Vakıflar Kanunu ve diğer bazı temel yasalar nedeniyle teklifin verilmesinin geciktiğini söyledi.

Bir gazetecinin, ''Sınır ötesi harekatın dün gece itibarıyla sonlandırıldığının'' öne sürüldüğünü hatırlatması üzerine, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, bazı televizyon kanallarında yer alan haberleri kendisinin de duyduğunu belirterek, ''Konuyu Genelkurmay Başkanlığının sınır ötesi operasyonla ilgili açıklamalarından takip edin'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious