Şahin: Herkes yargıyı rahat bıraksın

Şahin: Herkes yargıyı rahat bıraksın.12278
  • Giriş : 09.01.2009 / 15:03:00

Adalet Bakanı Şahin, ''Hakim ve savcılarımızın yapmış oldukları yargısal faaliyetlerden dolayı 'Cumhuriyetle hesaplaşıyorlar' diye gösterilmesine sert tepki gösterdi. Şahin, şu çağrıyı yaptı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Turgutlu Adliye Sarayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, böyle görkemli adalet sarayları yapmakla işin bitmediğini, açılışın şimdi başladığını ifade ederek, önemli olanının vatandaş memnuniyetini en üste çıkaracak yargı hizmetini ortaya koyabilmek olduğunu söyledi.

Yargı organlarının bu kadar yük altında, gerçekten geceli gündüzlü çalışarak millete layık olmanın gayret ve çabası içinde olduklarını belirten Şahin, şöyle devam etti:

''Onlar kendilerine verilen görevlerini yasa sınırları içerisinde vicdanlarına göre en iyi şekilde yapmanın çabası içerisindeler. Onların, yapmış oldukları yargısal faaliyetlerden dolayı 'Cumhuriyetle hesaplaşıyorlar' diye göstermek, bana göre yargı kurumuna yapılabilecek en büyük saygısızlıktır. Hakimlerimiz ve savcılarımız sadece görevlerini yaparlar. Bir yargısal faaliyetle ilgili olarak çok farklı yorumlar içerisinde bulunmak ve onların 'Cumhuriyetle hesaplaşıyorlar' gibi bir faaliyet içerisinde olduğu izlenimini uyardıracak demeçler vermek kimsenin hakkı değildir, haddi de değildir. Lütfen hakimlerimizi savcılarımızı ve yargı mensuplarını, hangi kademede görev yaparlarsa yapsınlar, rahat bırakalım. Onlar her türlü baskıdan uzak görevlerini en iyi şekilde yapmanın gayreti ve çabası içerisinde olsunlar.''

Konuşmasında kelimeleri seçmeye özen göstererek, bunları açıklamak zorunda kaldığını ifade eden Bakan Şahin, bunun için de ayrıca üzüntülü olduğunu kaydetti.

Herkesin yargıya gölge düşürmemeye özen göstermesi gerektiğini vurgulayan Şahin, ''Onların yargılama faaliyetlerine müdahale etmek kimsenin haddi değildir, hakkı da değildir. Çünkü yargı bağımsızdır. Yargı bağımsızlığına en fazla dikkat edilmesi gereken, toz kondurmamamız gereken bir süreçten geçtiğimizi bilerek bunları söylüyorum'' diye konuştu.

Şahin, Adalet Bakanlığı olarak yargı organlarına yapılan hizmetlerin şu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da bir özveriyle devam edeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*