Şahin: "İmralı'da inceleme izni veririz"

Şahin:
  • Giriş : 17.11.2008 / 13:25:00

Adalet Bakanı Şahin, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun istemesi halinde, Öcalan'ın tutulduğu İmralı'da inceleme yapmasına izin vereceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, PKK lideri Abdullah Öcalan'la ilgili işkence iddiaları için "tümüyle asılsız" dedi.

Şahin, Akşam gazetesinde yayınlanan röportajda, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun istemesi halinde, izin vereceklerini de söyledi.

Röportajda bu konuyla ilgili bölümde Şahin şunları söyledi:

"İmralı Cezaevi'nde tutulan kişiye yönelik "işkence' iddiaları tümüyle asılsız. Maksatları belli olan çevreler asılsız iddiadan hareketle, ülkeyi karıştırmak istiyorlar. İmralı Cezaevi'ne zaman zaman gelen uluslararası kuruluşlar incelemede bulunuyor. DTP'li bazı milletvekilleri, "uluslararası kuruluşlara açılan cezaevi neden TBMM üyelerinden oluşan bir heyet tarafından incelenemiyor?' diyorlar. Bugüne kadar TBMM'den bu yönde bir talep gelmedi. Meclis İnsan Hakları Komisyonu, İmralı'da inceleme yapmak isterse değerlendirir ve gerekli izni veririz."

Birdal "Komisyona öneri verdik" demişti

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na, İmralı'ya gidecek bir heyetin oluşturulması için AKP'li Diyarbakır milletvekiliyle öneri verdiklerini de söylemişti. AKP'nin Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun sözcülüğünü de yapan Diyarbakır milletvekili, Abdurrahman Kurt.

Avukatları, Öcalan'ın kendisine şiddet uygulandığını ve ölümler tehdit edildiğini söylediğini, 18 Ekim'de duyurmuşlar ve soruşturma istemişlerdi.

DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, geçen hafta Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Öcalan'a fiziksel şiddet iddialarının araştırılıp araştırılmadığını, Öcalan'ın dinlenip dinlenmediğini, odasının kamera kayıtlarına bakılıp bakılmadığını, sonuçların neden paylaşılmadığını sormuştu.

Avrupa Konseyi'nin İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) heyeti, işkence iddialarını görüşmek üzere 21 Ekim'de Ankara'ya gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*