Şahin: İşkenceyi sıfıra indireceğiz

Şahin: İşkenceyi sıfıra indireceğiz.12242
  • Giriş : 16.10.2008 / 14:20:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, AB ülkeleri dahil olmak üzere birçok ülkede işkence olaylarına rastlandığını belirterek, ''Hiçbir ülke, (Benim ülkemde hiçbir işkence olayı olmamıştır) diyemez'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdeniz Ülkeleri Noterlik 2. Kolokyumu için Antalya'da bulunan Bakan Şahin, toplantının açılış oturumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Şahin, Hakkari'de 5 askerin şehit olduğu haberini yeni aldığını belirterek, ''Helikopterimiz düşmüş. Şehitlerimiz, var. Son derece üzgünüz. Şehitlerimize rahmet diliyoruz. Yaralılarımız da varmış. İnşallah onlar da sağlıklarına kavuşurlar. Geçmiş olsun diyorum'' dedi.

Şahin, bir gazetecinin, Engin Çeber'in cezaevinde ölümünün ardından yurt dışındaki basın kuruluşlarında Hükümetin işkenceye yönelik politikalarının zafiyete uğradığı şeklinde yorumlarda bulunduğunu hatırlatması üzerine, ''İşkenceyle mücadelede son yıllarda önemli mesafeler aldık, artık bireysele düştü. Ama görüldüğü gibi bu konuda hiçbir müsamahamız yok'' dedi.

Vatandaşlardan işkenceyi önleme konusunda kendilerine yardım etmelerini isteyen Bakan Şahin, bu tür olumsuzlukların nerede, ne zaman, kimin tarafından yapılacağının yetkililer tarafından bilinemeyeceğine dikkati çekti.

Mehmet Ali Şahin, şöyle devam etti:

''O nedenle, vatandaşlarımızla birlikte, özellikle basın yayın organlarının yardımıyla her türlü olumsuzlukla ve tabii ki işkenceyle mücadelede iş birliği yaparak netice alabileceğimizi düşünüyorum. Şunu söyleyeyim: Birçok ülkede, AB ülkelerinde de zaman zaman bu tür işkence olaylarına rastlıyoruz. Hiçbir ülke, (Benim ülkemde hiçbir işkence olayı olmamıştır) diyemez. Bunu sıfıra indirmek bir hedeftir. Ama son yıllarda bu konuda istatistikler onu gösteriyor ki rakamlar geçmişe nispetle önemli ölçüde azaldı. Ama şimdi çok daha ciddi bir mücadele yapmak durumundayız. Belki sivil toplumu da devreye sokarak, yasal denetim mekanizmaları dışında, sivil toplumda oluşacak bir denetim mekanizması kurabiliriz.''

Adalet Bakanı Şahin, işkenceyi önlemek için izleme kurullarının da olduğunu, bu kurulların çalışmasını düzenleyen yasanın daha fonksiyonel hale gelmesi için bir yıl önce değiştirildiğini hatırlattı. Bu kurulların çalışmalarını yeniden değerlendirebileceklerini belirten Şahin, ''BM'nin işkenceyle mücadeleyle ilgili bir sözleşmesi var. Bildiğim kadarıyla TBMM'ye kadar geldi. Komisyonda olabilir. Onun da bir an önce Türkiye tarafından kabulü noktasında en azından Adalet Bakanı olarak girişimde bulunmayı düşündüğümü ifade etmek isterim'' diye konuştu.

Türkiye'de işkenceyi asgariye indirme konusunda samimi bir çalışma içinde olduklarını anlatan Şahin, Türkiye'nin bu konuda uluslararası her türlü iş birliğine açık olduğuna dikkati çekti.

Şahin, bir gazetecinin, Almanya'da yürütülen Deniz Feneri davasına ilişkin bilgilerin kendilerine ulaşıp ulaşmadığı yönündeki sorusuna da şu yanıtı verdi:

''Deniz Fenerine ilişkin bilgiler soruşturmayı yürüten savcılığa ulaşır. Biz sadece Cumhuriyet Savcılığının yurt dışından istediği bilgi ve belgelere aracılık ediyoruz. Henüz Almanya'dan Bakanlığıma o bilgi ve belgeler gelmedi. Geldiğinde zaten hiç bekletmeden ilgili savcılığa ulaştırırız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*