Şahin: 'İsyanın amacı firara teşebbüs'

Şahin: 'İsyanın amacı firara teşebbüs'.6764
  • Giriş : 29.09.2008 / 15:22:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'nde bulunan C Tepi Kapalı ve Açık cezaevi'nde sabah saatlerinde çıkan isyan'ın bastırıldığını ve kontrolün devletin elinde olduğunu söyledi..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bayram tatilini geçirmek için seçim bölgesi Antalya'ya gelen Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, havalimanı'nda basın mensuplarını s orularını cevaplandırdı. Bakan Şahin, " Gece saatlerinde Burhaniye Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlülerin bir isyan diye niteleyebileceğimiz eylemi oldu. Ama herhangi bir yaralanma ve ölüm olayı meydana gelmidi: Şu anda yetkili birimler konuya hakimler. Kanunlara uymayan eylem yapanlarla ilgil işlem odevam ediyor. Ben hemen sabahleyin bir müfettiş görevlendirdim, gerekli değerlendirmeler yapılacaktır. Şu an devlet vaziyete hakimdir. Bana iletilen bilgye göre 5 veya 6 tane hükümlü firar planlamışlar,ve etkisiz hale getirdikleri infaz koruma memirlarının elbiselerini giyerek kaçmayı düşünmüşler. Tabi amaçlarına ulaşamadılar.." dedi.

Bir basın mensubunun Burhaniye cezaevi şartlarının iyi olmadığından dolayı isyan çıktığı iddialarını hatırlatması üzerine Bakan Şahin " Burhaniye cezaevi, eski tip bir cezaevidir, koğuş sistemine göre dizayn edilmiştir. Bir koğuşta oldukça fazla insan kalmaktadır. Bilindiği gibi son yıllarda koğuş sisteminden vazgeçerek ikili, dörtlü, altılı ve sekizli oda sistemine göre cezaevleri inşa ediyoruz. Tabi bütün cezaevlerimizi çok kısa sürede bu yeni konsepte uyarlamamız mümkün olmuyor. Ama, şu an gidişimiz o istikamette. Bşta büyük kentlerimiz olmak üzere modern cezaevlerini bir bir inşa etmeye başladık. Bir kısmı yapılarak devreye girdi. Önümüzdeki süreçte bu sorunlar yaşanmaz hale gelecektir." diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*