Şahin: Korkmayın

  • Giriş : 17.01.2007 / 00:00:00

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Futbol Federasyonu genel kurulunun bir an önce toplanması gerektiğini belirterek, federasyon delegelerine seslendi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"KİMSEYLE ALIP VERECEĞİM YOK"

Mehmet Ali Şahin, spordan sorumlu bir bakan olarak kimseyle alıp vereceği bulunmadığını belirterek, "Sayın Ulusoy ile de yok, ama hukuki bir süreç var, hukuki sürecin getirmiş olduğu bir nokta var. Herkes bunu görmeli ve buna göre hareket etmeli" dedi.

Yapılanın, yalnızca yasaların buyurduğu biçimde hareket etmekten ve bunun sonucunun ortaya çıkmasından ibaret olduğunu ifade eden Şahin, süreci şöyle özetledi:

"Yapılan, yalnızca yasaların buyurduğu biçimde hareket etmek ve bunun sonucunun ortaya çıkmasından ibaret. 2003-2004 yıllarında sayın Ulusoy görevdeyken, basın-yayın organlarında mevcut federasyon yönetimiyle ilgili birçok iddia yer aldı. Ben de yasanın bana verdiği gözetim ve denetim görevinin bir gereği olarak, bütün bunları incelemeleri ve soruşturmaları için Başbakanlık Teftiş Kurulu’nu göndermiştim. Kurul raporunu 1 yıl sonra verdi. Sayın Ulusoy o sırada görevde değildi, ancak Başbakanlık Teftiş Kurulu, hukuki ve cezai işlemlerin yapılması gibi bir sorumluluk yüklüyordu bana ve nitekim dönemin Futbol Federasyonu, çoğu İstanbul’da, o raporda öngörülen haksız uygulamalardan kaynaklanan 30 civarında geri alım davaları açtı.

Bu davalar şu anda İstanbul’da mahkemelerde devam ediyor. Deniliyor ki ’17 bin YTL için yargılanıyorum’. Ben yarın bakanlıktan, İstanbul’da açılmış olan bu hukuk davalarıyla ilgili dosya numaralarını, hangi mahkemelerde açıldığını ve devam etmekte olduğunu, duruşma günlerini sizlere bildireceğim. Lütfen, sizlerin yargı muhabirleri vardır, takip etsinler. Kim hakkında ne kadar geri alım davaları açılmış, bunların hangisi kurul raporuna bağlı olarak, onun isteği doğrultusunda sonuçlanmış? Yani dava, açılanlar aleyhine sonuçlanmış, bunları orada gözlemleyeceksiniz ve ne kadarlık bir meblağ olduğunu da orada görmek imkanına sahip olacaksınız"

"SİZİ SEÇENLERİ İKİYÜZLÜLÜKLE İTHAM ETMEYİN"

Şahin, kendisini asıl rahatsız eden şeyin, davacı Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy’un, davalı Haluk Ulusoy’a dava açmış olması olduğunu kaydederek, "Sayın Ulusoy, sayın Ulusoy’a karşı davalı. Böyle bir garabet rahatsız etmiyor mu kimseyi? Davacı avukatını da sayın Ulusoy görevlendiriyor, davalı durumundaki kendisinin avukatını da sayın Ulusoy görevlendiriyor. Böyle birşey olabilir mi? Yani bu anlayışla ’Bir görev sorunsuz şekilde devam ediyor’ denebilir mi? Nitekim bütün bunlar karşısında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 11 yıla kadar ağır hapis istemiyle bir dava açtı. Bunun üzerine de Başbakanlık Teftiş Kurulu, spordan sorumlu bakan olarak bana, görevden kalmasında sakınca gördüğü için Futbol Federasyonu’nu olağanüstü toplantıya davet etme görevini verdi. Futbol kamuoyunun, Futbol Federasyonu Genel Kurulu delegelerinin, kendi sorunlarını kendilerinin çözmesinin daha doğru olacağını düşündüm. Nitekim duyarlı genel kurul delegeleri 113 imza toplayarak Futbol Federasyonu Başkanlığı’na başvurdu. Şimdi yapılması gereken, genel kurulun bir an önce toplanması ve orada tüm bu anlattıklarımın değerlendirilmesidir" şeklinde konuştu.

Genel kurulun seçtiği kişilerin genel kurulun karşısına çıkmaktan korkmalarını anlamadığını belirten Şahin, "Gelin sizi seçenlerin karşısına çıkın, sizi seçenleri ikiyüzlülükle itham etmeyin. ’Efendim bunlar imza verdiler ama isteyerek vermediler’ demek, bu genel kurulun saygıdeğer 113 delegesini çok ağır şekilde itham etmektir. Bir federasyonun başkanı, kendisini seçen delegelere bu kadar ağır ithamlarda bulunamaz" diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious