Şahin: memur toplu sözleşme taleplerinin gündemde

Şahin: memur toplu sözleşme taleplerinin gündemde.7957
  • Giriş : 23.08.2007 / 14:27:00
  • Güncelleme : 23.08.2007 / 15:05:43

Şahin, memur sendikalarının grevli toplu sözleşme taleplerinin gündeme geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Yardımcısı Şahin, memur sendikalarının grevli toplu sözleşme taleplerinin gündeme geldiğini söyleyerek buna ilişkin gerekli Anayasa Değişikliği yapılması konusunda görüş birliğine vardıklarını belirtti.

Yaklaşık 2 milyon memuru ilgilendiren toplu görüşmelerin dördüncü turu tamamlandı. Kamu-Sen, Memur-Sen başkanları, Kamu İşveren Kurulu ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in katıldığı toplantı 4 saat sürdü.
Haberin devamı

Demokratik hakların ele alındığı görüşmede sendikalar grevli toplu sözleşme hakkı isterken, Başbakan Yardımcısı Şahin bunun için Anayasa Değişikliği gerektiğini belirtti. Şahin sivil Anayasa çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Anayasa değişikliği hükümetten çok Meclis’in işi ancak sendikaların bu taleplerini karşılayacak bir değişiklik konusunda görüş birliğine vardık” dedi.

Şahin kamu görevlilerine siyaset yapma hakkı tanıyacak düzenlemenin bu Anayasa Değişikliği içinde ele alınabileceğini söyledi. Edinilen bilgilere göre görüşmede Kamu İşveren Kurulu memurlara hem grevli toplu sözleşme hakkı hem de iş güvencesinin bir ararda verilemeyeceği görüşünü savundu.

Toplantıda Uzlaştırma Kurulu kararlarının bağlayıcı olması yönünde sendikaların talepleri de görüşüldü. Taraflar mali ve sosyal hakları görüşmek için Pazartesi günü yeniden bir ararya gelecek. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, mali haklara ilişkin taleplerinde revizyona gittiklerini söyleyerek 7 milyar YTL’ye ulaşan bir mali portre oluştuğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious