Şahin: Ülke şartlarını gözettik

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, en düşük memur maaşının 2007 Temmuz'da 775 YTL olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şahin, "seçim de yaklaşıyor. Diğer kalemlerden keserek memura aktarabildik. Bu, siyaseten bizlere bir şeyler kazandıracak olsa dahi ülke ekonomisi kaybedecektir. Biz ülke ekonomisini gözetmeyi seçtik" dedi.

Hükümetle memur konfederasyonları arasında uzlaşmazlıkla sonuçlanan toplu görüşmelerin ardından Başbakanlık Merkez Binası'nda basın toplantısı düzenleyen Bakan Şahin, hükümetin kamu çalışanlarına 2007 yılına ilişkin önerdiği zammı grafiklerle savunarak, memura makul bir zam yaptıklarını söyledi. Şahin, duvara yansıtılan grafiklerde enflasyon artışına göre memurlara yapılan zamları karşılaştırarak, "Aile yardımı alan en düşük memur maaşı 2002 yılında 392 YTL'ken, 2006 Temmuz'da bu 765 YTL'ye çıkmıştır. Aradaki artış yüzde 95,2. 4 yıllık enflasyon ise 46.2'dir. Buda hükümetimizin memurumuza enflasyon çok üstünde zam yaptığını göstermektedir" dedi.

Kamu çalışanların açlık sınırının altında kaldığı iddialarına Kamu-Sen'in toplu görüşmelerde dağıttığı sunumdan memurların konut sahipliği ile ilgili bir grafikle cevap veren Şahin, bu grafiğe göre memurların yüzde 46'sının ev sahibi olduğunu bununda hükümetin Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile gerçekleştirdiği sosyal politikalar sayesinde olduğunu ifade etti.

Şahin, orta vadeli planda 2007 yılı için memurlara 46.8 milyar YTL vermeyi öngördüklerini ancak toplu görüşmelerin sonunda bu rakamı 50.1 milyar YTL`ye çıkardıklarını söyledi. Bunun dışına çıkmalarının yatırım gibi kalemlerin kesilmesi anlamına geleceğine işaret eden Şahin, "Bu devletin, milletin parası. Bunu en rasyonel kullanmak, her kesimi gözetmek durumundayız. Bu ülkede kamu çalışanları dışında da vatandaşlarımız var. Bakıldığı zaman bütçenin yüzde 29.6'sını personel maaşlarına ayırmış durumdayız" diye konuştu. Şahin, prsonle maaşlarına geçen yıl GSMH'nın yüzde 7.7'sini ayırırlarken, 2007 yılında bu oranın yüzde 8.6'ya çıkacağına dikkat çekti. Şahin, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız'ın hükümeti memuru sevmemekle suçladığını hatırlatarak, "Biz bu memleket evladı herkesi seviyoruz. Ancak Bircan Bey, "Bizi daha çok sevin" diyor. Bu olmaz. Biz esnafı, tüccarı, işçiyi, çiftçiyi herkesi sevmek zorundayız" dedi.

Hükümetin önerdiği iki seçenekli zam tarifesi göre, 2006 yılı ilk 6 aylık 2.38'lik enflasyon oranıda dahil şekliyle en düşük memur maaşının, Temmuz 2006 itibarıyla 665 YTL`den, 2007 Temmuz ayında 775 YTL`ye çıkarılacağını belirten Şahin, 2007 enflasyon hedefinin yüzde 4 olduğunu anımsatarak, en düşük memur maaşı artışının ise yüzde 13.6 düzeyinde olacağını söyledi. Şahin, yeni oranlara göre aile yardımı dahil 765 olan en düşük memur maaşının ise 2007 Ocak'ta 823 YTL, 2007 Temmuz'da ise 863 YTL çıkacağını, artışın ise yüzde 12.8 olacağını kaydetti.

Türkiye'nin yakın zamanda bir seçime gireceğini bu nedenle memura yüksek zammın siyaseten kazançlı olacağını ancak kendilerinin böyle bir yola başvurmadıklarını ifade eden Şahin, şunları kaydetti: "Biz diğer kalemlerden keserek memura aktarabildik. Bu, siyaseten bizlere bir şeyler kazandıracak olsa dahi ülke ekonomisi kaybedecektir. Ancak bunu böyle yapmayarak biz ülke ekonomisini gözetmeyi seçtik"

Eylem yapacaklarını açıklayan memur konfederasyonlarını eylemlerini demokratik ve hukuk çerçvesinde yapmaları uyarısında bulunan Şahin, memurların grevli eylem yapmalarının yasadışı olduğunu, böyle bir durumda işten atılma ile cezalandırılacaklarına dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious