Şahin: Yüzde 30'u aşan oranda artış öngördüler

  • Giriş : 14.06.2007 / 15:13:00

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, kamu toplu iş sözleşmesi görüşmeleriyle ilgili olarak konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, kamu toplu iş sözleşmesi görüşmeleriyle ilgili olarak, "Onlar, yüzde 30’u aşan oranda 1 yıl için artış öngördüler. Bunu Türkiye koşullarında kabul edebilmemiz pek mümkün değil" dedi.
Şahin, Bilkent Otel’de düzenlenen "Güzel ve Doğru Türkçe Kullanımı Ödülleri" töreninden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Şahin, Türk-İş ile kamu kesiminde çalışan yaklaşık 320 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin üçüncü turu ile ilgili soru üzerine, geçen haftaki ziyaretinde Türk-İş Başkanı Salih Kılıç ile yaptıkları açıklama doğrultusunda teknik düzeyde anlaşma yapmak üzere iki tarafın temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulmasının istendiğini hatırlattı.
Söz konusu komisyonun çalışmalarını bugün sunacağını belirten Şahin, şunları söyledi:
"Biz, kendilerine daha önceden beri hükümet olarak enflasyon endeksli artışlar yaptığımızı söyledim. Ama bilindiği gibi bir oransal rakam vermemiştim. Bunun ne anlama geldiğini sizler çok iyi biliyorsunuz.
Ancak onların talepleri çok yüksekti. Yeniden taleplerini revize etmelerini de ifade etmiştim. Şimdi tekrar bu noktadan kaldığımız yerden müzakerelere devam edeceğiz." Şahin, bir başka soru üzerine de, hükümetin memurlarla ilgili olarak 2007’nin ilk 6 ayı ve ikinci 6 ayı ile ilgili bir rakamın bulunduğunu
kaydetti. Şahin, "Onlar bunun çok üzerinde, yüzde 30’u aşan oranda 1 yıl için artış öngördüler. Bunu Türkiye koşullarında kabul edebilmemiz pek mümkün değil. Şimdi herhalde kendileri bu taleplerini yeniden gözden geçirip bize farklı bir taleple gelebilirler. Bu noktada tekrar bir görüşme zemini yakalamaya çalışacağız" dedi.

AK PARTİ GENEL MERKEZİ ÖNÜNDEKİ OLAY
Şahin, AK Parti Genel Merkezi önünde havaya ateş açılması olayıyla ilgili soru üzerine de, bu konuyla ilgili soruşturmanın sonucunu gördükten sonra değerlendirme yapmak istediğini söyledi.
Şahin, "(Şehit cenazelerinden etkilendim, onun için yaptım) demiş güya... Eğer gerçekten böyleyse bu söz üzerinde ciddi şekilde düşünmeye ihtiyaç var" diye konuştu.

GALATASARAY-FENERBAHÇE MAÇINDAKİ OLAYLAR
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şahin, Galatasaray-Fenerbahçe takımları arasındaki Futbol maçında meydana gelen olayların ardından verilen cezayla ilgili soruya da, "Ceza az ya da çoktur diye bir değerlendirme yapmam yanlış olur" karşılığını verdi.
"Fakat ben Galatasaray-Fenerbahçe maçında yaşananların kamu vicdanını rahatsız ettiğini gördüm" diyen Şahin, Futbol maçlarında yaşanan şiddet olaylarına ilişkin ceza öngören yasal düzenleme hazırlığı bulunduğunu, ancak seçim dönemi nedeniyle gerçekleştirilemediğini ifade etti.
Yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili Futbol Federasyonu, kulüpler, seyirciler ve Futbol ailesinin tüm aktörlerinin ders çıkarması gerektiğine işaret eden Şahin, "Yeni başlanacak Futbol sezonunda neler yaşanması istenmiyorsa bir önceki sezona bakılıp dersler çıkarılmalıdır" dedi.

"FUTBOLU SEYREDİP ZEVK ALMAK İSTİYORUM"
Şiddetin önlenmesi konusunda herkesin üzerine düşen görevi yapmasının önem taşıdığını belirten Şahin, "Ben futbolu seyredip zevk almak ve alkışlamak istiyorum" diye konuştu.
Şahin, bir gazetecinin, son günlerde transfer haberlerinde çok yüksek rakamların telaffuz edildiğini hatırlatması üzerine de, Turkcell Süper Lig’de 2007-2008 Futbol sezonunda top koşturacak takımların çoğunun İstanbul ve Ankara takımlarından oluştuğunu hatırlattı.
"Bu durumun bir dengesizlik yarattığını" belirten Şahin, ancak bu dengesizliğin idari bir tasarrufla giderilemeyeceğini söyledi. Şahin, bu konuda da yine Futbol ailesinin aktörlerine büyük görevler düştüğünü kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious