Şahin'den af iddialarına yalanlama

Şahin'den af iddialarına yalanlama.9434
  • Giriş : 24.03.2009 / 12:50:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, genel af taleplerine ilişkin ''Ne başında bulunduğum bakanlığımın ne de Hükümetimizin gündeminde, şu an itibariyle böyle bir af söz konusu değil'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Cumhurbaşkanı'nın devleti, milleti temsil ettiğini belirterek, ''Onun politikaları şahsi politikaları değil, devletimizin politikalarıdır'' dedi.

Bakan Şahin, seçim çalışmaları çerçevesinde Antalya Çevre Yolu'nda esnafı ziyaret etti. Şahin, seçim ziyaretleri sırasında gazetecilerin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak ziyaretine ilişkin sorularını da yanıtladı. Şahin, bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim ile ilgili sözlerine ilişkin sorusu üzerine şunları kaydetti:

''Sayın Cumhurbaşkanı'mız devletimizi milletimizi temsil eder. Onun politikaları şahsi politikaları değil, devletimizin politikalarıdır. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanı olarak sayın Cumhurbaşkanı'mızın açıklamalarını değerlendirme ve yorumlama görevimin olmadığını düşünüyorum, ama Türkiye'nin 25 yılı aşkın süredir başını ağrıtan, binlerce insanın hayatını kaybettiği, binlerce şehit verdiğimiz ve belki de şimdi Türkiye'yi dünyanın 10 ülkesi arasına sokacak kadar ekonomik kayıp verdiğimiz bir sorunun çözümünde Irak'ta birtakım görüşmelerin yapılıyor olmasını, önemli kabul edeceğimiz bir adımdır diye düşünüyorum.''

Bakan Şahin, bu konunun Bakanlar Kurulunun gündemine gelip gelmediğine ilişkin soruya da ''Cumhurbaşkanları anlaşma yapmaz. Cumhurbaşkanları temasta bulunur ve bir anlaşma yapılacaksa kuşkusuz ki hangi bakanlıklar arasında yapılacaksa o bakanlıklar arasında görüşülür, masaya yatırılır'' karşılığını verdi.

Şahin, 33 yıl sonra Türkiye'den bir cumhurbaşkanının Irak'ı, Bağdat'ı ziyaretini önemsediğini de vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çünkü biz iktidar partisi olarak komşularımızla iyi geçinme stratejisini takip eden bir Hükümetiz. Dikkat ederseniz şu anda tüm komşularımızla iyi ilişkilerimiz var, Ermenistan hariç. Onunla da ilişkilerimizi iyileştirme çalışmalarımız var. Bunun dışında tüm komşularımızla iyi ilişkilerimiz var. Bir apartmanda oturuyorsunuz, komşularınızla kavgalıysanız o apartmanda huzur olmaz. Dolayısıyla biz bölgemizde huzur istiyoruz, barış istiyoruz. Ben Cumhurbaşkanı'mızın bu adımını bu çerçevede olumlu bir adım olarak değerlendiriyorum.''

-DTP'NİN GENEL AF TALEBİ-

Bakan Mehmet Ali Şahin, bir başka gazetecinin, DTP'nin genel af talebini hatırlatması üzerine de ''Ne benim başında bulunduğum Adalet Bakanlığı ne de Hükümetimizin gündeminde, şu an itibariyle böyle bir af söz konusu değil'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*