Şahin'den Sevigen'e ateş gibi soru

Şahin'den Sevigen'e ateş gibi soru.10082
  • Giriş : 07.11.2008 / 16:57:00

Adalet Bakanı Şahin, Baran Tursun'un ailesine 301'den dava açıldığı yalanını ortaya atan CHP'li Sevigen'e sert tepki gösterirken ateş gibi bir soru sordu:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası binasının açılış töreni için Antalya'ya gelen Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, partisinin Serik İlçe Başkanlığı'nın olağan kongresine katıldı.

Bakan Şahin, İzmir'de öldürülen Baran Tursun'un ailesine 301'inci maddeden dava açıldığı iddiasıyla ilgili, "Sormadan bizi yargıladılar. CHP'li Sevigen şimdi utanmayacak mı?"dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) hizmet binasının açılış töreni için CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile aynı uçakta Antalya'ya gelen Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Cuma namazını Aksu ilçesi'ne bağlı Çalkaya Mahallesi'nde bulunan Yeşilyurt Camii'nde kıldı. Namazın ardından vatandaşları selamlayan Bakan Şahin, ardından partisinin Serik İlçe Başkanlığı'nın olağan kongresine katıldı.

Toplantıda konuşan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, kongrenin Serik için hayırlı olacağını söyledi.

"KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLACAĞIZ"

AK Parti hükümeti olarak 6 yıllık süreç içerisinde Türkiye'nin daha da kalkınması için büyük adımlar attıklarını ve önemli projeleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Bakan Şahin, "Adalet Bakanlığı olarak Türkiye'de yargıya güveni daha da arttırabilmek, vatandaşın daha hızlı ve az masrafla netice almayı sağlayacak alanda hangi adımları attığımızdan bahsedecek değilim. Bu sabah haberlerde şöyle bir haber dikkatimi çekti. Samsun'da bir cadde üzerinde bir çanta görülmüş. Haber verilmiş içerisinde bomba olabilir imha edilmeli diye. Çelik yelekler giyilmiş polis bombayı patlatmak üzereyken bir çocuk ağlaması duyuluyor. Çantanın içinde 5 günlük bir bebek vardı. Bu masum yavruyu sokağa kim teslim etti. Bu ilk defa Türkiye'de karşılaştığımız bir durum değil. Beni bu tür haberler çok etkiler. Şunu düşünttürmek istiyorum size. Bu çocuğa kim bakacak. Biz AK Parti iktidarı olarak yola çıkarken biz kimsesizlerin kimi olacağız dedik. Kimsesizlerin kimi olma vaadini gerçekleştirmek için hangi adımları attık. Ben bu konuşmamda bunlardan bahsetmek istiyorum. Bu yavrumuz Samsun'da 5 günlükken bu çocuk Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin korumasındadır."dedi.

Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda 0-12 ve 13-18 yaş arasında 36 bin tane çocuğun yer aldığını söyleyen Bakan Şahin, " Kimi böyle bırakılmış, kimi sokağa teslim edilmiş kimi de köprü altından toparlanarak buraya getirilmiş yavrularımız. Çocuklardan 9 bin tanesi SHÇEK'nin yuvalarında yetiştirme yurtlarında barınıyor. Bizim dönemimizde Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanımız Nimet Çubukcu, göreve geldiğinden bu yana büyük bir gayretle çocuklara, yaşlılara, düşkünlere sahip çıkmak için çalışıyor. Geriye kalan 18 bin çocuğun bir bölümü, yani çocuğuna maddi imkansızlıklar nedeniyle bakamayan ailelere 345 YTL vererek bu çocuklara siz bakın diye teklif götürdük. Bu şekilde 8 bin çocuğu ailelerine geri verdik. Koruyucu aileler de bulduk. Koruyucu ailelere 500 YTL para verdik. Ayrıca 1083-2002 yılllarında 6 bin 976 tanesi evlat edinilirken son 5 yıl içerisinde yani bizim dönemimizde ise 9 bin 466 tane yavrumuzu uygun ailelere evlatlık verdik. Evlatlık konusuna da büyük önem gösteriyoruz"dedi.

Yuvaların Tıpkı göreve geldikleri zamanlarda olduğu gibi ceza evlerindeki koğuş sistemiyle çalıştığını söyleyen bakan şahin " Biz cezaevlerinde koğuş yapılanmasından vazgeçip, oda sistemine geçtik. Yavrularımzın barındığı yuvaları da yeni projeler geliştirdik. Sevgi evleri projesi geliştirdik. Koğuş sisteminden vazgeçip sevgi evlerine geçiş yapacağız. 10 ya da 12 çocuğun kalacağı 2-3 katlı evler yapalım, yetişmiş elemanlar bu çocuklara sahip çıksınlar. 2008 yılının mayıs ayında 85 tane sevgi evleri açtık. Buralarda 12 çocuğumuz kalıyor. Bu evlerde aile sıcaklığı, yuva sıcaklığı var. Burada çalışan bayan görevliler çocuklara annelik yapıyor. Diğerleriyle ilgili zaman zaman basına da yansıyan sorunlarımız devam ediyor. İnşaatı devam eden 403 tane sevgi evi önümüzdeki yıl bitecek. Onlar bitince büyük bir bölümü aile sıcaklığı içinde büyüyecek. Antalya'ya da 8 tane sevgi evi yapıyoruz. Bir de 'Çocuk evleri' projesi var. Burada da çocuklar apartman dairelerinde yaşayarak komşuluk ilişkilerini öğrenecek. Şu ana kadar 62 tane çocuk evi açtık. Bu konuda da yeni projeleri büyük bir hızla hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bütün bunlarla çocuklara, kimsesizlere sahip çıkıyoruz. Ayrıca yurtta kalan öğrencilerin üniversite sınavlarına giren yüzde 56'sı üniversiteli oldu."dedi

Bedensel ve zihinsel özürlü çocukları için özürlüler yasası çıkattıklarını hatırlatan Bakan Şahin, "Özürlü çocukların ailelerine maddi yardımda bulunuyoruz. Bütün bunlar daha önce yoktu. Bir İngiliz bayan İstanbul'da ve Ankara'da gizli kameralar ile bazı çekimler yapmış. Bunların önemli bir bölümü koğuş şeklinde. Tabiki bunların bakıcıları var. Çocukların önemli bir bölümü bedensel sorunları olan çocuklarımız. Bazıları ayakta duramıyor, zihinsel olarak normal bir seviyede değil. Bu İngiliz hanımefendi bunlardan bir tanesinin görüntüsünü çekmiş, İngiliz televizyonunda Türkiye'yi eleştirmek için bunu kullanmış. Biz eksiğimizi biliyoruz. Bunu iyileştirmek için önemli çabalar halindeyiz. Biz yeni bir anlayış ile özürlü rehabilitasyon merkezlerini yeniliyoruz. Daire usülü 6 tane özürlü bir yerde kalacak. Başlarında iyi yetişmiş birisi olacak. Bu görüntüler ile bir daha karşılaşmayalım diye gayretli bir çalışma içerisindeyiz. Engelsiz yaşam merkezleri projemiz var. Engelsiz yaşam merkezlerinden 6 tanesini bu yıl sonunda bitireceğiz."dedi

"BARAN TURSUN'UN AİLESİYLE İLGİLİ DAVA AÇILMASI İÇİN 2 DOSYA GELDİ İKİSİNİ DE RED ETTİM"

İzmir'de öldürülen Baran Tursun'un ailesinin 301'inci madde ile yargılandığı iddiasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Şahin, " CHP İstanbul milletvekili Mehmet Sevigen. Partisinin genel merkezinde bir basın toplanısı düzenliyor. Yanına da bir süre önce İzmir'de polisin kurşunu ile hayatını kaybeden Baran Tursun ve ailesi ile Antalya'da hayatını kaybeden gencin babasını yanına almış. Her iki aileye de baş sağlığı diliyorum. Yargı bu konuda yasal çerçevede üzerine ne düşerse en iyi şekilde yerine getirecektir. Bu konuda sorumluluğu olanlar kanunda karşılığı neyse onunla cezalandırılacaklardır. Baran Tursun'un babası Mehmet Tursun demişki 'Adalet Bakanı izin verdi ben oğlumun vefatından sonra yargıyı eleştirmiştim. Şimdi 301'ince maddeden yargılanacağım'. Mehmet Tursun'un bu lafları üzerine CHP'li Milletvekili Mehmet Sevigen ise 'Çok ayıp bir şey. Mehmet Ali Şahin'i çok iyi tanıyorum onun adına utanıyorum. Özür dilemesi gerekirken buradan da baskı yapıyor. Toplumun önüne nasıl bir adalet bakanıyım diye çıkacak bunu merak ediyorum' demiş. Muhalefet partisinin bizimle ilgili bütün iddialarını bize göstermesi bakımından bu olayı örnek gösteriyorum. Bugün bir köşe yazarı 'Adalet bakanı insanlığı unuttu' diye başlık atmış. Bütün bu olayların üzerine Mehmet Tursun'un avukatı bir açıklama yaptı. Yanlış anlama olduğunu söyledi." dedi.

Olayın bir yanlış anlamadan kaynaklandığını söyleyen Bakan Şahin, " Mehmet Tursun ve ailesinin açıklamalarıyla ilgili 2 dosya bana geldi. Ben dava açılmasına izin vermedim. Oğlunu kaybetmiş olan bir babanın o infial içerisinde bu tür sözlerini söylemesini normal karşılamamız gerekir. Üzüntü verici olsa da bunlar ifade özgürlüğü olarak değerlendirilir. Dosyalardan birine 3 ay diğerine de 1 ay önce dava açılmasına izin vermedim. CHP'lilerin söyledikleri her söz yazdıkları her yazı aynı bunun gibidir. Bunlar çamur at izi kalsın diye düşünürler. Ben isim vermemişim vermiş gibi hareket ederek kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar. Yav adam bir sorar. Ben şimdi Sevigen'e soruyorum. Siz nasıl dolaşacaksınız şimdi. Utanmayacak mısınız?. Yazıyı yazan köşe yazarını sabahleyin aradım. Bana bazı gazeteler yazmıştı dedi. Zaten Türkiye'de gazete haberlerini toplayarak bize dava açmadılar mı?. Yapmadığımız bir şey yapılmış gibi gösterilerek Türkiye'de çok çirkin bir siyaset yapılıyor. Biz Adalet ve Kalkınma Partililer olarak ismimiz gibi başımız dik alnımız açıktır. Bu ülkeye hizmet etme görevini bize aziz milletimiz vermiştir."dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*