Şahin'in gerekçede takıldığı ayrıntı

Şahin'in gerekçede takıldığı ayrıntı.9434
  • Giriş : 24.10.2008 / 14:28:00

Bakan Şahin, mahkemenin AK Parti'nin kapatılması davasıyla ilgili gerekçeli kararını değerlendirirken dikkatini çeken bir ayrıntıya vurgu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesinin AK Parti'nin kapatılması davasıyla ilgili gerekçeli kararını değerlendirirken, ''Anayasa Mahkemesinin bu kararında Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmaları dikkate aldığı anlaşılıyor. Bu yaklaşımı da ben Türkiye'nin gittiği istikamet bakımından önemsediğimi ifade edebilirim'' dedi.

Bakan Şahin, Çeşme'de Doç. Dr. Haluk Konuralp anısına düzenlenen ''7. Türk Medeni Usul ve İcra İflas Hukukçuları Toplantısı''na katıldı.

Bakan Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, hukukun durağan değil, sürekli hareket halinde olan bir alan olduğunu vurgulayarak, bu nedenle toplantının, Türkiye'de hukukun gelişmesine ciddi katkılar yapacağına inandığını söyledi.

Toplantının yakın zamanda genç yaşta vefat eden Doç. Dr. Haluk Konuralp adına yapılmasının önemine işaret eden Şahin, Konuralp'ın Adalet Bakanlığının çeşitli yasa taslak çalışmalarında fiilen yer aldığını ve onu bakanlığın fahri bir mensubu olarak gördüklerini kaydetti.

Şahin, konuşmasında, İcra İflas Kanunu'na ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulundu. İcra İflas Kanunu'nun yaklaşık 76 yıl önce yürürlüğe girdiğini ve bu süreçte pek çok değişiklik geçirdiğini ifade eden Şahin, günün şartlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Şahin, ''İcra İflas Kanunu'nun tamamını gözden geçirerek taslak kanun oluşturulması çalışmalarımızı hızlandırmalıyız'' diye konuştu.

Toplantıyı çok önemsediklerini, Kanunlar Genel Müdürü ve Daire Başkanının da toplantıyı takip edeceğini dile getiren Şahin, bu toplantıdan elde edilecek bilgilerin yeni kanun yapımı aşamasında değerlendirileceğini söyledi.

-GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI-

Adalet Bakanı Şahin, toplantının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Anayasa Mahkemesinin AK Parti'nin kapatılması davasıyla ilgili gerekçeli kararına ilişkin sorular üzerine Şahin, kararı inceleme imkanı olmadığını, okuduktan sonra bir değerlendirme yapacağını söyledi. Bakan Şahin, şunları kaydetti:

''Ama bu dava süreci bitmiştir. Türkiye yoluna devam etmektedir. Söyleyeceğim budur. Ama tabii Yüksek Mahkemenin bu kararından herkes bir takım sonuçlar, hatta bir takım dersler çıkaracaktır. Biz parti olarak kuşkusuz ki bu kararı değerlendireceğiz.''

''Şu anda bunun üzerinde durmanın gerekli olmadığını'' bildiren Şahin, ''Türkiye hizmet bekliyor, halkımız sorunların çözümü için gayret bekliyor; daha çok buraya yoğunlaşıyoruz'' dedi.

Bir gazetecinin, kapatılmama gerekçesi olarak Avrupa Birliği yolunda atılan adımlar ve idamın kaldırılması gibi başlıklar olduğunu söylemesi üzerine Şahin, ''Anayasa Mahkemesinin bu kararında Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmaları dikkate aldığı anlaşılıyor. Zaten Anayasa'nın 90. maddesinin son fıkrası uluslararası hukukun dikkate alınması vecibesini yüklemektedir. Bu yaklaşımı da ben Türkiye'nin gittiği istikamet bakımından önemsediğimi ifade edebilirim'' şeklinde konuştu.

Ergenekon Davası Hakimi Köksal Şengün'ün duruşma sırasında ''Hakimlerin dinlenmediğini kim iddia edebilir'' sözünün hatırlatılması üzerine Bakan Şahin, Türkiye'de hiç kimsenin telefonunun yargı kararı olmaksızın dinlenemeyeceğini vurguladı. Yasalar çerçevesinde ilgili mahkemelerin kararıyla bu tür dinleme ve takiplerin gerçekleştiğini dile getiren Şahin, ''Ergenekon isimli davayı görmekte olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanının bugün basına da yansıyan bu açıklaması 'devlet isterse hakimini de dinler' şeklindedir. Oradan farklı sonuçlar çıkarmayalım. Nitekim bunu İzmirliler de şu anda yaşıyorlar...''diye konuştu.

-''DTP'Lİ TUNCEL'İN İDDİALARI DOĞRU DEĞİL''-

Bakan Şahin, DTP milletvekili Sabahat Tuncel'in Gebze Cezaevinde erkek mahkumların kadın siyasi mahkumlara sopa ve bıçaklı saldırıda bulunduğu yönündeki iddialarının hatırlatılması üzerine konuyu incelettiğini ve bu iddiaların gerçekle ilgisi olmadığını söyledi. Şahin, ''Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürünü konuyla ilgili görevlendirdim; inceleme yaptı, Kocaeli Başsavcımızdan bu konuda bilgi aldık. Bu iddiaların tamamı hatalı bilgiye dayanmaktadır, doğru değildir'' şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin Diyarbakır Baro Başkanının Kürtçe ajanda bastırmasıyla ilgili açılan soruşturmanın ne aşamada olduğunu sorusuna Bakan Şahin, ''Bunu sizden duyuyorum. Bilgim yok'' şeklinde cevap verdi.

-ÇEŞME ADALET SARAYI'NDA İNCELEME-

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, toplantının ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler ile birlikte Çeşme Adalet Sarayını ziyaret etti. Şahin, burada Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Hadimli'den bilgi aldı. Buca Cezaevinin taşınacağı Yeni Şakran Beldesi Bahçedere köyüne yapılacak cezaevi kompleksiyle ilgili de bilgi veren Bakan Şahin, komplekse ilgili sürecin sonuna gelindiğini, ihale hazırlıklarının bitmek üzere olduğunu bildirdi. Bakan Şahin, ''ihale için süreci başlattık. Sanıyorum 1 ay içerisinde ihalenin hangi gün yapılacağı, şartnamesi açıklanacak ve yıl dolmadan da ihaleyi yapmış oluruz'' dedi.

Şahin, Kamu İhale Kurumuna bir itiraz olmadığı sürece yıl başından önce yer tesliminin yapılacağını, temelinin de yılbaşından önce hazır hale gelebileceğini söyledi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Özler'in Yeni Şakran da böyle bir kompleks yapılmasına bazı tepkiler olduğunu dile getirmesi üzerine Bakan Şahin, Silivri Cezaevine de karşı çıkıldığını, ancak şu an oradaki emlak fiyatlarının arttığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*