Sahipsiz hayvanlara 114 dönüm arazi

Sahipsiz hayvanlara 114 dönüm arazi.9874
  • Giriş : 05.07.2008 / 21:23:00
  • Güncelleme : 05.07.2008 / 21:26:15

Bursa Osmangazi Belediyesi'nce Hamitler mahallesinde 114 dönümlük araziye yaptırılan 5 bin hayvan kapasiteli ''Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi'' törenle açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Faruk Çelik, törende yaptığı konuşmada, gün boyu Bursa'da bulunduğunu, yarın da kentte kimi programlara katılacağını bildirdi.

Geçen hafta da Bursa'da ve Konya'da olduğunu, hafta içinde de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Zonguldak'ta kömür madeninde çalışan işçilerlerle beraber olduklarını anlatan Çelik, ''Türkiye'yi geziyoruz. Türkiye'de çok farklı bir hava var. Ankara'ya dönüyorsunuz, Ankara'da ise tozlu, bulutlu bir hava var. İşte bu bulutlu havadan Anadolu'ya açıldık, geldik. Sizlerin arasındayız'' diye konuştu.

Çelik, Bursa'da, Zonguldak'ta, Türkiye'de, Türk insanında sorun olmadığını, sorunun Ankara'da olduğunu ifade ederek, ''İnşallah, ümit ediyoruz ki, vatandaşımızın öngörüleri, bu büyük hizmet anlayışı, bu ufku Ankara'yı da kaplar. Gereksiz, altyapıdan yoksun anlamsız tartışmalardan da Türkiye'yi uzaklaştırırız. Vatandaşlarımızın beklediği hizmetleri, hayvanların beklediği, bitkilerin beklediği, çevrenin beklediği hizmetleri hep birlikte gerçekleştiririz'' dedi.

Osmangazi Belediyesi'nin yaptığı dünya çapındaki eseri alkışlamak gerektiğini ifade eden Çelik, belediye başkanı Recep Altepe'yi de kutladı.

Çelik, Bursa ve ülke sınırlarını aşan projelere çok ihtiyaç bulunduğunu ifade ederek, destek anlamında bugüne dek yanlarında oldukları belediye başkanlarının bundan sonra da yanlarında olacaklarını bildirdi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput da bugün Bursa için, Türkiye için sokak hayvanlarını koruma adına bir vizyon projesinin yaşama geçirildiğini kaydetti.

Osmangazi Belediyesi'nin, son yıllarda ihmal edilen toplumsal bir yaraya parmak bastığını ifade eden Harput, emeği geçenlere teşekkür etti.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ise çağdaş, gelişmiş ve uygar bir kentte olması gereken bir tesisin açılışını yapmanın gururunu yaşadıklarını bildirdi.

Hamitler mahallesinde 114 dönüm üzerine kurulan ''Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi''nin Avrupa'da büyük ses getirdiğini vurgulayan Altepe, ''Dünyada benzeri olmayan tesisimiz Bursa'ya hayırlı olsun'' dedi.

Törene katılan Almanya Hayvanları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Awel Sommer de Bursa'da yapımı tamamlanan tesisin tüm dünyaya örnek olacağını, bu nedenle mutlu olduklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Çelik, tesisin yapımında emeği geçenlere plaket verdi.

-SAHİPSİZ HAYVANLAR DOĞAL YAŞAM MERKEZİ-

Yaklaşık 5 bin hayvanın barınabileceği tesiste, dişi ve erkek köpekler, sokak köpekleri, kısırlaştırılmış ve gözlem altında tutulması gereken hayvanların yanısıra kurt köpeği ve kangal cinsi köpeklerin yetiştirilmesi için de ayrı alanlar bulunuyor.

Yapımına 2005 yılında başlanan merkezde, idari bina, ilk kabul ünitesi, operasyon salonu, operasyon sonrası müşahede birimi, klinik, bölümlendirilmiş doğal yaşam alanı, kedi evleri, çok amaçlı eğitim salonu ve kafe, at tavlası ve koyun evi, sahiplendirme ve otel hizmetleri, köpek eğitim alanı, sosyal donatı alanları, karantina ünitesi ve hayvan mezarlığı yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious