Sahipsiz tüm hayvanlara aşı yapılacak

Sahipsiz tüm hayvanlara aşı yapılacak  .13442
  • Giriş : 06.03.2008 / 17:19:00

Sakarya'da kuduz hastalığının yabani ve evcil hayvanlarda kontrol edilmesi ve insanlara bulaşması yönündeki risk faktörlerinin azaltılmasına yönelik yapılacak çalışmalar kapsamında sahipli sahipsiz bütün kedi ve köpeklere kuduz aşısı yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, kuduzla mücadele projesi kapsamında, Vali Hüseyin Atak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, kuduz hastalığına yönelik alınması gereken tedbirler görüşüldü. 'Türkiye'de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi' kapsamında, 3 yıl süreyle kuduzun yaban hayvanları ile evcil hayvanlarda kontrolü, insanlara kuduz hayvanlardan bulaşabilecek risk faktörlerinin azaltılması, kuduzla ilgili Avrupa Birliği (AB) kontrol önlemlerinin Türkiye'de alınması için çalışmalar yapılacağı bildirildi.

Aşılama ve kimliklendirme çalışmalarına serbest veteriner hekimler, meslek odaları ile sivil toplum örgütlerinin de katılımının sağlanacağı ifade edilirken serbest veteriner hekimlere ve hayvan barınaklarına, aşı ve yaka bandı tahsisi yapılacağı belirtildi. Proje kapsamında büyükşehir belediyesinin rehabilitasyon merkezine ek olarak Serdivan, Arifiye ve Erenler belediyelerince 3 yere daha toplama merkezi kurulacak. Toplama merkezleri ve rehabilitasyon merkezine getirilen sahipsiz kedi ve köpeklere aşılama, kısırlaştırma ve tedavilerinin yapılacak.

Sahipsiz kedi ve köpeklerin yakalanması için tüm belediyelerce yeterli ekip oluşturulacağı açıklanırken toplanan, kısırlaştırılan ve rehabilite edilen hayvanların alındığı yere tekrar geri bırakılacağı kaydedildi. Diğer illerden Sakarya'ya sahipsiz kedi ve köpeklerin getirilip bırakılmaması için, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü tarafından gerekli kontrollerin alınacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious