Sahte aylık alan 10 aileye suç duyurusu

Sahte aylık alan 10 aileye suç duyurusu.15451
  • Giriş : 06.01.2009 / 16:43:00
  • Güncelleme : 06.01.2009 / 17:03:56

Isparta'da, yetim aylığı alabilmek için sahte boşanma yaptığı tespit edilen 10 aile hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Isparta İl Müdürlüğü, evlilik bağı olduğu halde olmamış gibi gösteren ailelerin kuruma müracaat ederek 200 ile 300 TL arasında maaş aldığını tespit etti.

Kurum, bu aileleri savcılığa şikâyet ederek, ödediği maaşı faiziyle birlikte geri istedi.

SGK Isparta İl Müdürü Salih İlhan, 01 Ekim 2008'den itibaren yürürlüğe giren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre, babası ölen dul bayanlara belirli oranlarda aylık bağlandığını söyledi.

Bazı uyanıkların ölen babasının maaşını alabilmek için eşiyle sahte boşanma yaptığını kaydeden İlhan, "Bu şahıslar eşiyle kâğıt üzerinde boşanmış gibi gösteriyorlar. Fakat gerçekte beraber kalmaya devam ediyorlar. Bize müracaat ederek yetim maaşı bağlanmasını istiyor. Yapılan incelemelerde sahte boşanma yaparak babasının maaşını alan 10 aile tespit edildi. Bunlarla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Kurum olarak da ödediğimiz maaşı da faizi ile birlikte geri alıyoruz." diye konuştu.

Şimdiye kadar bu konuda yasal bir dayanak olamadığın ifade eden İlhan, yapılan son düzenlemelerle artık yapılan şikâyetler üzerine gidip inceleme yaptıklarını kaydetti.

İlhan, şöyle devam etti: "Komşularından, işyerinden, araştırma yapıyoruz. Yetim maaşı alabilmek için eşiyle boşanıyor, ancak aynı evde yaşamaya devam ettiğini öğreniyoruz. Tutanaklar tutuluyor. Raporlar hazırlanıyor. Yani hem kocası maaşını alıyor, hem de kendisi 200 ile 300 TL arasında haksız ve hileli bir şekilde aylık alıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*