Sahte çürük raporu davasına bugün de devam

Sahte çürük raporu davasına bugün de devam.14911
  • Giriş : 22.04.2008 / 09:13:00

"Sahte çürük raporu" davasına bugün devam edilecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 97 kişinin ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak ve buna iştirak etmek'' suçlarından yargılandığı davanın ilk duruşması dün yapıldı. Duruşma bugün de devam edecek.

Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'nda bulunan spor salonunda kurulan mahkemede görülen davanın ilk duruşmasına sanıklar ve avukatları katıldı.

Duruşma öncesinde bazı sanık avukatları, mahkeme salonuna girerken nizamiyede üst ve çantalarının el yordamıyla arandığını, baro kimliklerinin fotokopilerinin alındığını belirterek, bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6'ncı maddesinde yer alan "Adil yargılama hakkının ihlali" kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Mahkemenin tabii hakimlik ilkesine aykırı kurulduğunu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca sivil kişileri askeri mahkemenin yargılamasının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemenin "görevsizlik kararı" vermesini isteyen bazı sanık avukatları, davanın sivil mahkemelerde görülmesini talep etti.

Bu sırada söz alan sanıklar İbrahim ve Ayhan Eke'nin avukatı Şule Nazlıoğlu Erol, mahkeme girişinde yapılan aramaların kendilerini rahatsız etmediğini, aksine son derece düzenli bir duruşma salonu hazırlandığını, bu duruma itiraz eden avukatların "kendi adlarına konuşma yaptıklarını" söyledi.

Sanık Nurettin Demirtaş'ın avukatı Faruk Duran da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye'nin bağlı olduğu yasa hükümlerinin sivil kişilerin askeri mahkemede yargılanamayacağına işaret ettiğini belirterek, bazı avukatların "görevsizlik kararı verilmesi" talebine katıldığını bildirdi.

Görevsizlik istemine ret

Askeri Savcı Albay Ahmet Zeki Üçok ise, Adalet Bakanlığı'nın birkaç yıl önce ağır ceza hakimlerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne inceleme amaçlı götürdüğünü ve buraya girerken de çok sıkı bir şekilde üst araması yapıldığını belirtti.

Üçok, 353 Sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Hakkında Kanun'un 13'üncü maddesinde, "asker ve sivil şahısların müşterek işledikleri suçlarda suçun Askeri Ceza Kanunu'nda yer alması durumunda şahısların yargılanmasının askeri mahkemede yapılacağının" yer aldığını belirterek, bazı avukatların "görevsizlik kararı verilmesi" taleplerinin reddini istedi.

Savcının görüşünün alınmasının ardından, Mahkeme Başkanı Hakim Albay Ahmet Erdem, duruşmaya 10 dakika ara verdi.

Erdem, aranın ardından, sanıkların üzerine atılı suçu asker ve sivil şahıslar olarak müşterek işlediklerinin iddia edildiğini ve müşterek suçlarda 353 sayılı yasanın yargılama görevini askeri mahkemelere verdiğini belirterek, "görevsizlik kararı verilmesi" taleplerinin reddedildiğini bildirdi.

Erdem, ayrıca askeri mahkemelerin tabii hakimlik ilkesine aykırılık taşımadığını, askeri hakimlerin de adli hakimler gibi 3'lü kararname ile atandıklarını ifade etti.

Askeri Savcı Üçok, iddianameyi özetleyerek yaklaşık 2 saatte okudu. İddianamenin okunmasının ardından bazı sanık avukatları, duruşmanın yarına (bugüne) ertelenmesini talep etti.

Mahkeme Başkanı Erdem, bu talebi yerinde görerek, duruşmayı bugün saat 10.00'a erteledi.

10 yıla kadar hapis istemi

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca açılan davanın iddianamesinde, DTP Genel Başkanı Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 72 kişinin, Askeri Ceza Kanunu'nun (ACK) 81/1'inci maddesinde düzenlenen" askerlikten kurtulmak için hile yapmak" suçu kapsamında 10'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Bu kişilerin isimleri şöyle sıralanıyor:

"Hasan Şimşek, Mahmut Başdemir, Muharrem Yalın, Nihat Yılmaz, Halil İbrahim Acar, Vedat Kakus, Serdar Kabasakal, Ayhan Sönmez, Serkan Ayrancı, Servet Gül, Husret Ayhan, Halil Özçelik, Ali Ataseven, Çelebi Uluer, Eyüp Kuru, Basri Öz, Volkan Ablak, Kadir Kerem Kurt, İsmail Şahin Pulat, Arif Çelikten, İdris Akay, Mehmet Faruk Baştürk, Filo Mehmet Tümer, İsmail Sert, Ertuğrul Erçakı, Mehmet Özkan, Rahmi Solmaz, Latif Akbal, Güven Kaymaz, Serhan Şerafettin Güneyli

Enver Geçgel, Murat Tantekin, Mehmet Geter, Ertuğrul Makina, Bülent Hasılcıo, Yakup Kılınç, Serkan Özdemir, Akın Ürgenç, İskender Yıldırım, Ramazan Karaca, Mehmet Selim Balıkçı, Nedim Sarıhan, Nurettin Demirtaş, Abdurahman Tunçöz, Murat Akin, Ahmet Çağlar, Şehabettin Karabut

Adnan Bayram, Ahmet Nesih Önal, Burhanettin Murat Sarıgöz, Cahit Balyen, Emre Akdeniz, Ender Çoban, Ercan Sadağ, Eşref Avcı, Fatih Terzioğlu, Furkan Kılıç, Hacı Ömer Sıradağ, Hakan Sezer, Hasan Sever, Kamiran Dağlar, Kazım Örüç, Levent Tekçe, Mehmet Güler, Nazmi Avcı, Nizamettin Onar, Ramazan Batbay, Ramazan Koç, Serkan Tanrıkulu, Şeyhmus Baytak, Tahir Demir, Yalçın Çavuş."

730 yıla kadar hapis cezası istemi

İddianamede, Aytekin Demirdaş, Levent Özcan, Bülent Atilla, Turgut Gündüz, Mehmet Özkaplan, İmdat Bozkurt, Orhan Doğanay, Süleyman Eke, Abdulcebbar Akın, Remazan Özdemir, İbrahim Ethem Eke, Kadir Soytürk, Yüksel Şanlı, Yalçın Dursun, Ayhan Eke, Gürbüz Altınel, Sema Çavuşoğlu (Demiralan), Beşgül Alçın (Dobada), Salih Doğan İşlek, Muharrem Özsarı, Mehmet Ali Özdemir, Mehmet Özsoy, Veli Çırk ve Muzaffer Yıldız'ın ise ACK'nın 81/2'NCİ maddesinde yer verilen "askerlikten kurtulmak için hile yapmak suçuna iştirak etmek" suçundan 730 yıla kadar değişen sürelerle hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

İddianamede, hakkında "olayların baş aktörü şüpheli" ifadesi kullanılan Aytekin Demirdaş'ın "73 sahte askerliğe elverişsiz raporu düzenleyen kişi" olduğu kaydedilerek, ACK'nın 81/2'nci maddesinde düzenlenen ceza yaptırımının, bu sanık hakkında 73 kez uygulanması (toplam 730 yıla kadar) istenirken, "olayların iki numaraları aktörü şüpheli Levent Özcan" hakkında ise yaptırımın 42 kez uygulanması talep ediliyor.

Davanın iddianamesinde, Tekin Demircan'ın da ACK'nın 81/1-2'nci maddelerinde yer verilen "askerlikten kurtulmak için hile yapmak ve buna iştirak etmek" suçlarından cezalandırılması isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious