Sahte çürük raporu operasyonunda son gelişmeler!

Sahte çürük raporu operasyonunda son gelişmeler!.9424
  • Giriş : 13.11.2007 / 09:28:00

Demirtaş'a, askerliğe elverişsiz raporu almak için sahte evrak düzenlemek suçundan 5 yıl hapis istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "Sahte Çürük Raporu" operasyonu kapsamında, 183 kişi hakkında açılan davada, yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianameyi hazırladı. Ankara 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti.

Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan tarafından hazırlanan iddianamede, 183 kişinin, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "örgüt yöneticisi olmak", "örgüt üyesi olmak", "örgüte yardım etmek", "sahte evrak düzenlemek ve kullanmak" ve "sahte evrak düzenlemek suçuna iştirak"suçlarından cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da askerliğe elverişsiz raporu almak için "sahte resmi evrak düzenlediği ve kullandığı" iddiasıyla, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 204/1'inci maddesi uyarınca 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Nurettin Demirtaş'ın ifadelerine de yer verilen iddianamede, Demirtaş'ın, "1991 yılında askerlik çağına girdiğini, ancak bulunduğu için askere gidemediğini, 2006 yılının sonlarına doğru Ankara'da DTP'nin kongre hazırlıkları ve siyasi faaliyetlerini yürüttüğü sırada, askerliği ile ilgili askerlik şubesinden evrak geldiğini öğrenince Çankaya Askerlik Şubesi'ne başvurduğunu kaydettiği" aktarıldı.

Bunun üzerine Palu Askerlik Şubesi'ne faks çekildiğini, daha sonra şubedeki doktora muayene olduğunu, rahatsızlığını beyan etmesi üzerine Etimesgut Askeri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'ne sevkinin yapıldığını belirten Demirtaş'ın, hastanede röntgenlerinin çekildiğini ve tetkiklerinin yapıldığını söylediği kaydedildi.

'Raporla Demirtaş askerliğe alınmadı'

İddianamede, yaklaşık 15 gün sonra tekrar hastaneye müracaatında kendisine çürük raporu verildiğini, bu raporu kardeşi aracılığıyla Palu Askerlik Şubesi'ne gönderdiğini ifade eden Demirtaş'ın, herhangi bir örgüt aracılığı ile rapor almadığını ve kimseye rapor için para vermediğini savunduğu belirtildi.

Davanın iddianamesinde, Demirtaş'ın, örgüt tarafından hazırlanan ve Ankara Etimesgut Hava Hastanesi'nden verilmiş gibi gösterilen sahte raporda, "Akciğer Tüberkülozu Sekeli Hastalığı tanısı ile askerliğe elverişli değildir" ibaresinin yer aldığı ve bu raporla Demirtaş'ın askerlikle ilgili aramasının durdurulduğu ve askerliğe alınmadığı belirtildi.

Demirtaş'ın, başsavcılıkça incelenen hastane kayıtlarında herhangi bir hastane giriş kaydı ve hastanede muayene olduğuna dair kaydın ve belgenin bulunmadığı ifade edilen iddianamede, "Demirtaş'ın, şubesinden getirtilen ve dosya içerisine eklenen raporun tamamen sahte olduğu, hastane tarafından düzenlenmediği, örgüt tarafından tamamen sahte olarak düzenlendiğinin anlaşıldığı" kaydedildi.

"Operasyon kapsamında örgüt liderlerinden Aytekin Demirdaş'ta yapılan aramalarda Nurettin Demirtaş'a ait sevk yazısı ve ön rapor örneğinin ele geçirildiği" ifade edilen iddianamede, "Demirtaş'ın, örgüt aracılığı ile sahte evrak düzenlettirdiği ve düzenlenen tamamen sahte resmi evrakı şubesine ibraz ederek kullanmak suretiyle üzerine atılı sahte resmi evrak düzenlemek ve kullanmak suçunu işlediği" ileri sürüldü.

'Örgüt üyesi sanıklar sahte rapor düzenledi'

İddianamede, örgüt üyesi sanıkların bir kısmının askerlik teşkilatı içerisinde yer alan muvazzaf asker, bir kısmının memur, bir kısmının da emekli asker olmalarına rağmen, kendi sıfat ve görevlerini şahsi hırs ve emellerine alet olarak kullanmak suretiyle askerliğe tabi yükümlülere sahte rapor düzenledikleri belirtildi.

İddianamede, "Bazı sanıkların ise askerlik bilincinin toplum değerlerinden olması ve yasal olarak her Türk vatandaşının askerlik yapmasının bir görev olduğu halde sahte evrak düzenletmek suretiyle askerlikten muaf tutulmalarını sağlamalarının günümüz şartları içerisinde kamu vicdanını rencide eden bir durum olduğu" vurgulandı.

İddianamede ayrıca, "Yükümlü kişilerden bir kısmının işleri nedeniyle çürük raporu aldıkları, yapılan işlemlerden dolayı pişmanlıklarını dile getirdiği, bir kısım sanıkların ise bilinçli bir şekilde askerlikten kurtulmak için bu yolu tercih ettikleri tüm soruşturma evrakından anlaşılmıştır" denildi.

İddianamede, "örgüt lideri" olarak gösterilen ve 1997-2004 yıllarında Etimesgut Asker Hastanesi Nöroloji bölümünde teknisyen olarak çalışan Aytekin Demirdaş ile Levent Özcan, Bülent Atilla, Turgut Gündüz, Mehmet Özkaplan, İmdat Bozkurt, Gürbüz Altınel, Veli Çırk, Süleyman Eke ve Orhan Doğanay'ın Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 220/1'inci maddesinde düzenlenen" suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçundan cezalandırılmaları istendi.

Bu kişilerin ayrıca TCK'nın 204/1'inci maddesinde yer verilen" sahte resmi evrak düzenlemek ve kullanmak" suçundan da cezalandırılmaları istendi.

Mehmet Özsoy, Tekin Demircan, Abdulcebbar Akın, Remazan Özdemir, İbrahim Ethem Eke, Kadir Soytürk, Yüksel Şanlı, Yalçın Dursun, Ayhan Eke, Sema Demiralan (Çavuşoğlu), Beşgül Alçın (Dobada), Salih Doğan İşlek ve Muharrem Özsarı'nın TCK'nın 220/2'nci maddesinde düzenlenen "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

Bu kişilerin, TCK'nın 204/1'inci maddesinde yer verilen "sahte resmi evrak düzenlemek ve kullanmak" suçundan cezalandırılmaları talebinde de bulunuldu.

İşlendiği iddia edilen suç tarihlerinde, Yenimahalle ve Keçiören Askerlik şubelerinde görevli Murat Altındağ'ın ise TCK'nın 220/7'nci maddesi uyarınca "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettiği" iddiasıyla "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçundan cezalandırılması istendi.

İddianamede, haklarında yakalama kararı çıkartılan 33 sanığın da "sahte evrak düzenlemek ve kullanmak" suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamenin, Ankara 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildiği, sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious