Sahte çürük raporunda 23 kişiye hapis istemi

Sahte çürük raporunda 23 kişiye hapis istemi.6894
  • Giriş : 26.03.2008 / 21:44:00

'Sahte Çürük Raporu' operasyonu kapsamında Ankara 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 23 sanığın 1 yıl ile 11 yıl arasında değişen sürelerle hapsi istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Davanın bugünkü duruşmasına, tutuklu sanıklar ile avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Hatice Çetin, soruşturmanın genişletilmesi yönünde talebinin bulunmadığını belirtti.

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan Savcı Çetin, sanıkların, "askerlikten kurtulmak üzere sahte rapor almak için örgüt kurmak, örgütün kurucu üyeliğini yapmak ve örgüte yardımda bulunmak suçlarını işlediklerini" öne sürdü.

Çetin, bu nedenle Aytekin Demirdaş, Levent Özcan, Bülent Atilla, Turgut Gündüz, Mehmet Özkaplan, İmdat Bozkurt, Orhan Doğanay, Süleyman Eke, Veli Çırk ve Gürbüz Altınel'in Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçunu düzenleyen 220/1'inci maddesi uyarınca 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

Savcı Çetin, Aytekin Demirdaş, Levent Özcan ve Mehmet Özkaplan'ın, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunu yarınca 5 yıla kadar değişen sürelerle ayrıca cezalandırılmalarını istedi.

Savcı Çetin, Mehmet Özsoy, Tekin Demircan, Abdülcebbar Akın, Remazan Özdemir, İbrahim Ethem Eke, Yüksel Şanlı, Kadir Soytürk, Yalçın Dursun, Ayhan Eke, Sema Demiralan, Beşgül Alçın Dobada, Salih Doğan İşlek ve Muharrem Özsarı'nın TCK'nın 220/2'nci maddesinde düzenlenen "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talebinde bulundu.

Savcı Çetin, sanık Murat Altındağ'ın ise kanunun 220/7'nci maddesinde yer verilen "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Savcı, Aytekin Demirdaş, Levent Özcan, Bülent Atilla ve Süleyman Eke dışındaki sanıkların, atılı suçun niteliği ve tutuklu kaldıkları sürelerde dikkate alınarak tahliyelerini istedi.

Daha sonra söz alan sanık avukatları, savcının esas hakkındaki görüşüne katılmadıklarını belirterek, ayrıntılı savunmalarını yapabilmek için süre istedi. Avukatlar, tutuklu kaldıkları süreler de göz önüne alınarak, müvekkillerinin tahliyelerini talep etti.

Bazı sanıkların avukatları da aynı operasyon kapsamında "sahte evrak düzenlemek ve kullanmak" suçundan açılan ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ne gönderilen davanın sonucunun beklenmesini istedi.

Sanıklar da üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, tahliye talebinde bulundu. Mahkeme Başkanı Mehmet Berber, verilen aranın ardından tutuklu sanıklardan Ayhan Eke, İmdat Bozkurt ve Orhan Doğanay'ın tahliyesine, diğer sanıkların ise tutukluluklarının devamına karar verildiğini bildirdi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı'na dava dosyasının aşamasının sorulması, buradan gelecek bilgi ile yetinilmesinin kararlaştırıldığını belirten Berber, bu davanın sonuçlanmasının beklenmesi yönündeki talebin reddedildiğini açıkladı. Berber, duruşmanın ertelendiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious