Sahte diplomacılar adliyeye sevk edildi

Sahte diplomacılar adliyeye sevk edildi.10583
  • Giriş : 06.06.2008 / 16:12:00

BALIKESİR Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından ‘Süleymancılar’ olarak bilinen tarikat üyelerine sahte ilköğretim, lise ve üniversite diploması sağlayan 58 zanlı Adliye'ye sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BALIKESİR Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından ‘Süleymancılar’ olarak bilinen tarikat üyelerine sahte ilköğretim, lise ve üniversite diploması sağlayıp, başta öğrenci yurtları olmak üzere çeşitli işyerlerinde çalışmalarını sağlayan suç örgütünün üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 58 zanlı Adliye'ye sevk edildi.

Bir ihbarı değerlendiren İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bazı kişilerin sahte diploma sattığı, bazı kişilerin sahte diplomalarla ‘Süleymancılar’ olarak bilinen tarikata ait öğrenci yurtlarında çalıştığını belirledi. Konuyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, 58 yaşındaki Hakim Yıldız liderliğindeki suç örgütünün, Balıkesir, İstanbul, Bursa, Yalova, Kütahya, Kırklareli, Aksaray, Sakarya, Antalya, Manisa, Ankara, İzmir, Kahramanmaraş, Artvin, Rize, Erzurum ve Kilis'te sahte diploma sattığı tespit etti. Geçen salı günü 18 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ‘Yıldırım’ adı verilen operasyonda, İstanbul'da öğretmenlik yapan ve örgütün elebaşı olduğu ileri sürülen Hakim Yıldız'ın da aralarında bulunduğu, 5'i kamu görevlisi 58 kişi gözaltına alındı.

Zanlılar, sorgulanmak üzere Balıkesir Jandarma Komutanlığı'na getirildi. Gözaltına alınan zanlıların, Süleymancılar tarikatına yakınlığıyla bilinen ‘Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Dernekleri’ ile bu derneklerin ekonomik olarak destekledikleri yatılı kuran kursları bünyesindeki yurtlarda müdür, yönetici, belletmen, hizmetli olarak çalıştıkları veya bu dernekler tarafından desteklenen öğrenciler oldukları anlaşıldı. İstanbul Gaziosmanpaşa'da bir matbaada bastırıldığı belirlenen diplomaların 2 bin YTL karşılığında satıldığı, en çok İmam Hatip Lisesi ve İlahiyat Fakültesi diplomasının tercih edildiği belirlendi. Nadiren ve daha yüksek fiyata tarikat üyesi olmayan kişilere de satılan bu diplomalar sayesinde bazı şüphelilerin işyerlerinde derecelerini de yükselttiği anlaşıldı.

İşlemlerinin ardından gözaltına alınan 58 zanlı bugün Adliye'ye sevk edildi. Zanlıların 14'ü savcı tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 44'ü mahkemeye çıkartıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious