Sahte diş hekimleri hastalık saçıyor

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'de diş hekimlerinin sorunları ve diş sağlığının yüzyıl öncesinden pek farklı olmadığı ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum'un Horasan ilçesinde görev yapan Diş Hekimi Kerem Özgüler, Anadolu'da ve özellikle de doğu bölgelerimizde 100 yıl öncesindeki gibi berber ve diş teknisyenlerinin insanların sağlıklarıyla oynadığını ifade etti. Diş Hekimleri Araştırma Derneği'nin Doğu Anadolu Temsilciliğini yapan Kerem Özgüler, "Ne yazık ki ülkemizde diş hekimliğine gereken önem verilmiyor, bunu bölgemizde daha fazla görmekteyiz. Doğu Anadolu'da diş teknisyenleri insanların sağlığıyla oynuyor. Bölgemizde özellikle Hepatit A ve Hepatit B virüsünün yayılmasındaki en büyük etken, eline çantasını alarak köy köy dolaşarak diş çeken sağlık tüccarlarıdır." dedi.

"Yarım doktor candan; yarım imam dinden eder" atasözünü hatırlatan Özgüler, vatandaşın bu konularda tam bilinçlendirilmediği için sağlık alanında pek seçici olamadığını kaydetti. Özgüler, "Ne yazık ki bu da çoğu zaman insanımızın hayatına mal olabiliyor. Ülkemizde diş hekimi açığı yok denecek kadar azdır. Ama bu bölgelerimize düzenli bir şekilde dağılmamaktadır. Örneğin diş hekimlerinin yüzde 60'ı üç büyük ilimiz olan İstanbul, Ankara ve İzmir'de toplanmıştır. Doğu da çalışan diş hekimi sayısı çok az bunun en önemli sebebinin de bu bölgelerimizde diş hekimlerinin işini farklı esnaf erbabının yapmış olmasıdır." diye konuştu.

Mesleği ile ilgili güncel olayları ve materyalleri takip etmeyen diş hekimlerden de yakınan Özgüler, bunu hekimlere yönelik düzenlenen seminer, kurs ve kongre tipi toplantılarının azlığına bağladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious