Sahte doktor yakalandı

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

İstanbul ve İzmir'de 9 yıl görev yapan 'Takdir belgeli sahte doktor' İzmir'de yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başka bir doktora ait diplomayla doktorluk yaptığı belirlenen İran uyruklu A.E.'nin (38), bazı hastane ve kliniklerden takdirbelgesi aldığı ortaya çıktı.

Zanlı A.E. ise İran'ın başkenti Tahran'da bulunan üniversitenin Tıp Fakültesi bölümünden mezun olduğunu, çalışma izni alamadığı için başka bir doktora ait belgelerle bu işi yaptığını iddia etti.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirilği'nden emekli bir polis memuru, sahte doktorun çalıştığı Hatay'da bulunan Zeybek Tıp Merkezi'ne muayene olmaya gitti. Sahte doktorun hareketlerinden şüphelenen emekli polis memuru durumu meslektaşlarına iletti. Bunun üzerine harekete geçen polis, gerçek adı A.E. olan ancak Ahmet A. adlı doktorun adını kullanarak hastanede çalışan sahte doktoru bir hastayı muayene ederken yakaladı.

Yapılan incelemede zanıl A.E.'nin kullandığı kimlik numarasının bir bayanın adına çıktığı öğrenildi. Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'nde sorgulanan İran uyruklu A.E.'nin 1994 yılında İran'dan Kuzey Irak'a geçtiği, burada 1 yıl kaldıktan sonra 1995 yılında Birleşmiş Milletler'e mülteci olmak için başvuruda bulunduğu öğrenildi. Başvurusunun reddedilmesi üzerine ülkeden 48 saat içinde ayrılması istenen A.E.'nin kaçarak İstanbul'a gittiği öğrenildi.

1997 yılında Ümraniye'de bulunan özel bir tıp merkezinde "dahiliye uzmanı" olarak çalıştığı iddia edilen A.E.'nin bu sırada tanıştığı ve gerçek doktor olan Ahmet A.'nın diplomasının fotokopisini çekerek bu adla doktorluk yapmaya başladığı öğrenildi.

Zanlının kısa süre sonra Kadıköy'de bulunan başka bir tıp merkezine transfer olduğu, burada da 1 yıl doktor olarak çalıştıktan sonra, 1998-2004 yılları arasında Küçükyalı Kızılay Tıp Merkezi'nde çalıştığı iddia edildi.

Zanlı A.E'nin 2004 yılı ağustos ayında İzmir Gazi Hastanesi'ne geldiği, burada da 1.5 yıl görev yaptıktan sonra Gaziemir Gazikent Hastanesi'ne geçtiği belirlendi. Zanlının 2 gün önce Zeybek Tıp Merkezi'nde göreve başladığı ve çalıştığı bazı kurumlardan "takdir belgesi" aldığı ortaya çıktı.

İşlemlerinin ardından adliyeye sevkedilen zanlı A.E., iddiaları reddederek, "Ben İran'da tıp fakültesi eğitimi aldım. İranlı olduğum için beni gözaltına aldılar. Benim belgelerim var ama çalışma izni alamadığım için başkasına ait diploma ile çalışmak zorunda kaldım" dedi. Öte yandan zanlının diplomasını kullandığı doktor Ahmet A.'nın "göz uzmanı" olduğu ve halen Ankara'da bir hastanede görev yaptığı belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious