Sahte ehliyet operasyonu

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

İstanbul'da iki sürücü kursuna operasyon düzenleyen polis, kursların gerçek kişiler yerine sahte belgelerle başkalarını sınava soktuğunu ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

106 kişinin gözaltına alındığı operasyonlar sonucu şimdi 50 binden fazla ehliyetin iptal edilmesi gündemde.

İstanbul Mali şube polisi ve jandarmanın 2 sürücü kursuna yönelik ortaklaşa düzenlediği "Kırmızı ışık" operasyonu korkunç bir sahtekarlığı ortaya çıkardı. On binlerce insanın hiç sınava girmeden ehliyet sahibi olduğu anlaşıldı.

Beşiktaş ve Eminönü ilçelerinde faaliyet gösteren iki sürücü kursunu takibe alan güvenlik güçleri 21 nisan günü ehliyet sınavlarının yapıldığı 12 okula baskın düzenledi ve 106 kişiyi gözaltına aldı.

Mali şube polisi, sürücü kursları tarafından gerçekleştirilen sahteciliği kamera görüntüleriyle kaydetti.

Gerçek kişiler yerine sahte belgelerle başkalarını sınava sokan sürücü kurslarının, bu iş karşılığı şahıslara 150 ila 200 lira arası bir ücret ödediği ortaya çıktı. Sürücü kursları sınava girmek yerine böyle bir sahtekarlık yapan şahıslardan ise 500 YTL alıyordu.

Aramalarda; 7 adet sahte mühür, 18 adet kaşe, 106 adet sahte nüfus cüzdanı, 317 adet sahte sınava giriş belgesi, 292 adet sürücü belgesi müracaat dosyası ele geçirildi.

50 bin sürücü belgesinin iptal edilmesini gündeme getiren sahteciliğe ortak olan belge sahipleri de cezalandırılacak.

11'i kadın 106 kişi ise mali suçlar şube müdürlüğündeki sorgularının ardından mahkemeye sevkedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious