Sahte güneş gözlüğü kör ediyor

Sahte güneş gözlüğü kör ediyor.9698
  • Giriş : 26.04.2009 / 10:44:00

Güneş gözlüğünün aksesuardan öte göz sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, sahtesinin de körlüğe bile yol açtığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güneş gözlüğünün aksesuardan öte göz sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, sahtesinin de körlüğe bile yol açtığını bildirdi.

Özel Çukurova Göz Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Halil Aksu, yaptığı açıklamada, özellikle ozon tabakasının incelmesi ve anormal iklim değişikliklerinin göz hastalıkları üzerindeki olumsuz etkilerinin güneş gözlüğünün önemini daha artırdığını söyledi. Bu olumsuz şartlardan dolayı güneş gözlüğünün her mevsimde kullanılması gerektiğini ifade eden Dr. Aksu, "Güneş gözlüğü, estetik görünüm ve bir aksesuardan öte göz sağlığı açısından çok önemli ve çok gerekli bir araçtır. Güneş gözlüğü satın alırken, uzun dönemde göz sağlığını maksimum koruyacak güneş gözlükleri seçilmelidir. Aksi halde sahte güneş gözlükleri koruma sağlamadığı gibi göze zarar vermektedir. Normalde karanlık ortamlarda göz bebeklerimiz büyür. Böylece daha çok ışık göz bebeklerimizden içeri sızar. Eğer yüzde 100 ultraviyole koruyuculuğu olmayan gözlükleri kısa süreli kullanırsak güneşin zararlı ışınları gözümüzde kızarmaya, uzun süreli kullanılması halinde ise gözde kalıcı zararlara, hatta körlüğe bile neden olabilir. Ayrıca sahte güneş gözlükleri trafik ışık renklerinin algılanmasında da güçlük meydana getirebilir. Bu da sürüş güvenliğini bozar ve kazalara sebep olabilir" dedi.

Güneş gözlüğünün sahte olup olmadığını her insanın fark edebileceğini kaydeden Aksu, "Gözlüğü göz hizasında tutarak aşağı yukarı hafif şekilde döndürdüğünüzde gözlük camında dalgalanmalar oluyorsa kalitesizdir. Gözlük camının koyuluğu gölgede ve güneşte aynı olmalıdır. Ayrıca gözlük camı görüntünün netliğini bozmamalıdır" diye konuştu.

Opr. Dr. Halil Aksu, ayrıca bahar nezlesi olan çocuklar ile 18 yaşını dolduran her insanın göz sağlığı açısından güneş gözlüğü kullanmasının faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*