Sahte içki, Rusya'yı esir aldı

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Rusya'nın başkenti Moskova'da son bir haftada sahte içki içen 163 kişinin öldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Moskova Belediye Başkanlığı Tüketici Pazarı Bölümü Başkanı Vladimir Slepak, Rosbalt ajansına yaptığı açıklamada, bu yıl alkollü içki üreticilerine getirilen kısıtlamadan sonra sahte alkolden ölümlerin geçen yıla göre 17 kat arttığını söyledi.

Slepak, eskiden Moskova'da alkollü içki üreticilerine akreditasyon veren özel komisyonun faaliyet gösterdiğini belirterek, bu komisyonun öngördüğü şartları ihlal eden üreticilerin lisanslarının elinden alındığını kaydetti.
Komisyonun faaliyette olduğu dönemde Moskova'da 400 olan alkollü içki üreten firma sayısının daha sonra 13 bine yükseldiğine dikkat çeken Slepak, “400 alkollü içki üreticisi bulunurken, yılda sadece 90 bin şişe sahte alkol ele geçiriliyordu. Firma sayısı arttığı için üreticilerin ürün kalitesini takip etmek mümkün değil” diye konuştu.

Rusya, ülkedeki içkilerin kalitesi üzerindeki denetimi artırmak ve kaçak içkiyle mücadele için alkollü içecekler için yeni bandrol zorunluluğu getirmiş, eski bandrollü içkilerin satışı 17 temmuzdan itibaren yasaklanmıştı. Yeni bandrollerin ihtiyacı karşılayamaması ve yapılan değişikliklerle alkollü içki üreticilerine zor şartlar getirilmesi nedeniyle Rusya'da özellikle bandrollü ucuz votka sıkıntısı çekiliyor.

Yasa değişikliğinden sonra istenilen içkilerin bulunmaması nedeniyle özellikle dar gelirli Rus vatandaşları kaçak içkilere yöneliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious