Sahte imzayla Florya gidiyordu

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

İstanbul ve Antalya'da trilyonluk Hazine arazilerini Milli Emlak Genel Müdürü İlyas Arlı'nın imzasını taklit ederek vatandaşlara satmak isteyen bir şebeke, yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Galatasaray Spor Kulübü'nün Florya tesislerinin yer aldığı arazi başta olmak üzere çok sayıda Hazine arazisini vatandaşlara satmak isteyen şebeke üyeleri son bir iş için geldikleri başkentte perşembe günü yakayı ele verdi. Milli Emlak'tan kendilerine gelen bilgiyle iz süren Ankara polisi, başarılı bir operasyonla çete üyelerini kıskıvrak yakalayarak sorguya aldı.

BİR İHBAR ÇETEYİ ÇÖKERTTİ

Şebekenin, Milli Emlak Genel Müdürü İlyas Arlı'nın imzasını da taklit ederek Hazine arazileri üzerinde sahte evrak ile işlem yaptığı belirlendi. Milli Emlak Genel Müdürü İlyas Arlı, dolandırılmak istenen bir vatandaşın ihbarı üzerine harekete geçtiklerini bildirdi. Konuyu derhal Genel Müdürlük bünyesindeki Hukuk Müşavirliği'ne ilettiklerini belirten Arlı, bunun ardından kapsamlı bir inceleme ve araştırma başlattıklarını anlattı.

SAHTEKARLARA İNANMAYIN

Ulaştıkları bilgilerle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Arlı, çetenin perşembe günü yakalandığını hatırlattı. Kendi imzasının taklit edildiğini öğrendiğinde bu duruma çok şaşırdığını belirten Arlı, vatandaşlardan bu tip sahtekarlara inanmamaları çağrısında bulundu. Hazine arazileriyle ilgili işlemlerin sadece Genel Müdürlük bünyesinde yürütüldüğüne dikkat çeken Arlı, "Bu işlemlerle ilgili olarak Genel Müdürlüğümüz merkez teşkilatında hiçbir şekilde komisyon kurulmamaktadır" uyarısında bulundu. Arlı'nın Yeni Şafak aracılığıyla vatandaşlara yaptığı uyarı şöyle: "Hazine'nin özel mülkiyetindeki taşınmazlar ile devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin yönetimine ilişkin hizmetleri yürütme görevi 178 sayılı Maliye Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'yle Genel Müdürlüğümüz'e verilmiştir. Genel Müdürlüğümüz'e ait bu yetki İllerde Emlak Dairesi Başkanlıkları, Emlak Müdürlükleri/Milli Emlak Müdürlükleri, İlçelerde ise Malmüdürlükleri'ndeki Milli Emlak Şeflikleri'nce yerine getirilmekte, kıymet takdir komisyonları ile ihale komisyonları bahsi geçen taşra teşkilatımız bünyesinde oluşturulmaktadır. Bu işlemlerle ilgili olarak Genel Müdürlüğümüz merkez teşkilatında hiçbir şekilde komisyon kurulmamaktadır. Buna rağmen Genel Müdürlüğümüz'e intikal eden bazı olaylarla ilgili olarak yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda, Genel Müdürlüğümüz yetkililerinin isimleri de kullanılmak suretiyle sahte komisyonlar kurmak ve sahte evrak (komisyon kararları, sit alanı sertifikaları vs.) düzenlenmek yöntemiyle gerçeğe aykırı işlemler yapıldığı, bu belgeler kullanılarak bazı vatandaşların mağdur edildiği tespit edilmiştir. Bu tür sahtecilik yöntemlerine başvuranlar hakkında Bakanlığımızca yasal işlemler yürütülmekte olup ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılıkları'na suç duyurusundu bulunuldu."

Galata Kulesi'ni bile satmıştı

1950'lerin ünlü dolandırıcısı Sülün Osman, Dolmabahçe Sarayı'nın saatini, Galata Kulesi'ni ve Şehir Hatları vapurlarını satma olaylarıyla adından söz ettirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious