'Sahte kabadayılara ihtiyacımız yok'

'Sahte kabadayılara ihtiyacımız yok'.10135
  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitingde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ağır dille eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Ak güvercin uçurarak başladığı konuşmasında hükümetin iç ve dış politikalarına ilişkin yorumlarda bulunan DSP Genel Başkanı, söylemlerinin bazı bölümlerinde ise ağır hakaretlerde bulundu. Toplumda köylü, çiftçi, esnaf, memur, işçi ve emeklinin zor durumda olup ağladığını ileri süren Sezer, Başbakan Erdoğan'ın vatandaşa kulak vermediğini ve onları görmediği iddia etti. "Kim kimse duymak istemediği kadar sağır, görmek istemediği kadar kör ve bizim başbakan kadar cahil ve öbilgisiz olamaz. " diyen Sezer, "Başbakan yürüyüşüne çok hayran. Kabadayı gibi yürüyormuş. Sahte kabadayılık edaları, cehaletin verdiği bir sonuçtur. Bir atasözü var. Cahilin cesur. Brliğin, bütünlüğün, ulusal birliğin tehdit edildiği bugünkü koşullarda sahte kabadayılara değil, Atatürk'ün Atatürk'ün ve Ecevit'in çizgisinde bilgiye ve cesarete dayalı milli bir birliğe ihtiyaç vardır." diye konuştu.

Tarım sektöründe gerileme yaşandığını ve ithalta ağır verildiğini anlatan Zeki Sezer, fındık sorununa da değindi. Başbakan Recep Tayyip Danışmanı Cüneyt Zapsu'yu "Fındık Kurdu" diyerek eleştiren Sezer, "Birileri para kazansın diye mısır ithalatı serbest bırakıldı. Karadeniz'de tütün, çay, buğdaş, sebze ve meyve sürekli geriliyor. Fiskobirlik'ten intikam alma kaprisi yüzünden fındık hükümetin Başbakanı fındık üreticisini perişan etti. Başbakanın dış ilişkilerinde de baş rol oynayan, Amerika'ya gidip çukura süpürmeyin diyen fındık kurdu danışmanına fındık üreticisi feda edildi. Bu kişi sadece dış ilişkilerimizi bozmakla kalmıyor, fındık üreticisini de perişan ediyor. Toprak Mahsulleri Ofisi'ninde fındık almaya başlaması fiyatları yükseltemedi. Üretici 3.5 liraya değil, ikij liraya bile fındık satamıyor. Bu iki lirayı fındık üreticisinden reva gören iki kuruşluk başbakandan üretici de hesap sorar." şeklinde konuştu.

Ezanın okumasıyla konuşmasına ara veren DSP Genel Başkanı, Ecevit şapkası takarak partililerin arasına karıştı. Başbakan sloganları atılan miting alanında coşan Sezer, ezanın bitmesiyle konuşmasına kaldığı yerden devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious