Sahte para basan kişiye idam cezası

Sahte para basan kişiye idam cezası.6247
  • Giriş : 23.06.2007 / 15:48:00

Çin'in doğusundaki bir mahkeme, yaklaşık 8.8 milyon dolar değerinde sahte banknot basan iki kişi hakkında idam kararı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Wenzhou şehri yüksek mahkemesi, idam cezasının 2 yıl sonra gerçekleştirileceğini, mahkumların bu zaman içerisindeki iyi hallerine göre cezanın müebbet'e çevrilebileceğini bildirdi.

Çin polisi, Zhou Jihe ve Chen Suxiong isimli iki mahkumu, ülkenin güneyindeki Guangdong'ta sahte para basıp kullanırken yakalamıştı. Çete içerisinde yer alan diğer 4 kişi ise ömür boyu hapsa mahkum oldu. Kalpazanlara yardım eden iki kişi ise 10-13 yıl arasında hapis yatacak. İnsan kaçakçılığı ve ciddi yolsuzluk davalarının idam cezası ile sonuçlandığı Çin, tüm dünyada en çok idam cezasının infaz edildiği ülke olarak biliniyor. Bu özelliği, Pekin yönetiminin uluslararası kamuoyu tarafından sert şekilde eleştirilmesine neden oluyor.

Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü), 2005 yılında bin yedi yüz kişinin idam edildiğini belirlemiş ancak gerçek sayının bundan daha yüksek olduğunu tahmin ettiklerini açıklamıştı. Çin hükümeti infaz sayılarını resmi olarak açıklamadığı için belirtilen rakamın gerçekte her yıl 7-8 bin arasında olduğu tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious