Sahte para operasyonuna 6 gözaltı

  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

Piyasaya çok sayıda sahte para sürdükleri tespit edilen 6 kişi, “Kahin” adı verilen operasyon kapsamında gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, 19 Aralık 2006 tarihinde piyasaya 199 adet sahte 100 YTL ve 933 adet sahte 10 YTL para sürmek isteyen Mustafa Ç'yi gözaltına almıştı. Mustafa Ç., sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Söz konusu operasyonun ardından çalışmalarına devam eden Mali Büro Amirliği ekipleri, Mustafa Ç'nin sahte paraları aldığını tespit ettikleri kişilere yönelik çalışmalarına devam etti. Ocak ayında başlatılan projeli çalışma sonucunda Fevzi K., Engin Ç. ve Tarık K'nın, “Kanunun suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla örgüt kurdukları, sahte belgeler tanzim etmek suretiyle göçmen kaçakçılığı yaptıkları, piyasaya sahte para sürdükleri, oto hırsızlığı yaptıkları, çalınan otolara sahte evrak düzenleyerek sattıkları, sahte nüfus cüzdanı ve sahte sürücü belgesi düzenleyerek kullandıkları” tespit edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatları doğrultusunda 3 Mayıs tarihinde başlatılan ve “Kahin” adı verilen operasyonda, söz konusu üç kişiyle birlikte bu kişilerin İstanbul bağlantısı oldukları belirlenen Vedat İ. ve Nafiz D. ile sahte paraları Konya'da piyasaya sürmeye çalıştığı belirlenen Murat D. gözaltına alındı.

Operasyonda, İstanbul'da çalındıktan sonra sahte plaka ve ruhsat düzenlenerek satılmaya çalışıldığı belirlenen bir lüks otomobil de ele geçirildi. Operasyonda ayrıca sahte nüfus cüzdanları, sürücü belgesi, değişik araç plakalarına düzenlenmiş motorlu araç trafik ve tescil belgeleri, araç plakaları, ilişik kesme belgeleri, sigorta poliçeleri, üye kimlik kartı ve pasaport ele geçirildi.

Gözaltına alınan 6 kişi, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious