Sahte parayı bildirin ceza almayın

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Sahte parayı farkedersiniz üç gün içinde durumu bildirin ceza almayın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü, sahte parayla karşılaşan vatandaşların durumu ilgili makamlara bildirmesi halinde ceza almaktan kurtulacaklarını açıkladı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, vatandaşın öncelikle parasında, bir güvenlik özelliğini kontrol etmekle yetinmeyerek, gerçekliğini tespit etmek için her zaman birden fazla güvenlik unsurunu kontrol etmesi gerektiği belirtiliyor. Banknotun güvenliğinden kuşku duyulması halinde gerçekliğinden emin olunan bir diğer banknot ile karşılaştırılmasını tavsiye eden polis şu uyarılarda bulunuyor:

"Sahte parayı aldığınız kişiye kesinlikle iade etmeyiniz. Şahsın eşkaline ilişkin bilgileri mümkünse kimlik bilgilerini ve hatta varsa otonun plakasını ve diğer özelliklerini tespit ediniz. Şahsı mümkün mertebede oyalayınız.. Sahte para genellikle ıÜüakaryakıt karşılığı benzin istasyonlarına, sinema ve tiyatro gişelerine, milli piyango bayilerine, canlı hayvan ticareti yapan kişiler ve seyyar satıcılara, taksi sürücülerine, gazino ve eğlence yerlerinde bahşiş ve hesap ödemelerinde, toplu ödemelerde, para destelerinin arasına az sayıda konulması yöntemi ile piyasaya sürülmektedir. Gerçek paralarda kağıt, kabartma baskı, filigran, emniyet şeridi, gizli görüntü, renk uyumu, portre, mikro yazı, emniyet şeridi, renkli lifler önemlidir. Vatandaşlarımız ıÜüdikkatle baktığında kolayca anlaşılabilecek bu net ve temiz görümün yanında elle dokunmak suretiyle de sahte ve gerçek banknotları birbirinden kolayca ayırabilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious